BAĞKUR İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ


Kişilerin yeni bir işletmeye sahip olması sonucundan sonra bağ-kur’a giriş yapmaları gerekmektedir. SGK kapsamında yer alacak olan çalışmaların tamamen dilekçe yönteminden oluşan bildirgelerle sağlandığı bilinmektedir. Kişilerin bağ-kurlu olma kararlarından sonra ilgili herhangi bir SGK il müdürlüğüne giderek işe giriş bildirgesi vermek istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Kişilerin tecrübesiz olması nedeniyle ilgili giriş bildirgelerini doldurabilmeleri her zaman doğru olmayacağından ötürü bu konuda muhakkak bir muhasebeciyle çalışmanız önerilir. Yapılacak olan yanlışlardan dolayı işe giriş bildirgesi uzamış olacak olup, ilgili işlemler de sürekli sekteye uğrayacaktır. Bu nedenle işlemleri göz önünde bulundurarak daha rahat biçimde işe giriş bildirgesi yapmak sizin daha çabuk bağ-kurlu olmanıza neden olacaktır.

Bağ-kur işe giriş bildirgesi hazırlamak isteyen kişilerin ilgili internet üzerinden işe giriş bildirgelerini indirerek, çıktı alabilirler. Alınacak olan çıktı üzerinden yapacağınız doldurma örneklerine ilişkin birçok kaynakları internet üzerinde bulabilmeniz oldukça mümkündür. Bu nedenle SGK il müdürlüğüne gitmeden önce işe giriş bildirgesini bizzat kendiniz hazırlamanız çok daha iyi olacaktır.

Bağkur diğer sigorta türlerine göre çok daha fazla detay içermektedir. Kişilerin sigorta takibini ve özellikle prim ödemelerini kendi yapmak zorunda olması, bu konuda kişileri zorlayabilmektedir. Her ay içerisinde prim borçlanması hemen yaşanmaktadır. Bu bakımdan her ay düzenli olarak prim ödemesi yapılarak sigortanın aktif tutulması gerekmektedir. Aksi halde kişilerin sigorta borçları birikecektir.

Ödenmeyen borçlar biriktiği gibi düzenli olarak faiz eklenmektedir ve bu nedenle kişilerin mevcut borçları çok daha fazla olmaktadır. Emekli olmak isteyen kişilerin borçların tümünü ödemesi gerektiği için emeklilik gibi durumlarda ödenmeyen borçlar sürekli engel çıkarmaktadır. Bu nedenle Bağkur sigortası açan kişilerin belirtilen borç durumlarına dikkat etmesi gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*