BAĞKURLU (4B) OLANLARA EMZİRME ÖDENEĞİ VERİLİRMİ?


4B kapsamında sigortalı olan kişilerin yeni yasa şartlarına göre Bağ-Kur desteği ile emzirme ödeneği alabilmesi mümkündür. Doğrum yapan kadınların emekli veya sigortalı olmamaları durumunda eşi 4A veya 4B kapsamında emekli ise bu kişiler doğum yapan eşinden dolayı sigortalıya emzirme yardımı desteği alabilmektedir. Doğum yapan bağ-kurlu annenin çocuğu yaşıyor olması şartıyla her çocuk için ayrı, ayrı olmak üzere farklı tarifeler üzerinden emzirme ödeneği sağlanmaktadır. Eğer ki çocuk ölü doğmuşsa veya doğmadan herhangi bir risk altında kalıp hayatını kaybetmişse bu kişilerin hiç bir şekilde emzirme ödeneği alabilmesi mümkün değildir. Emekli kadınların doğum yapması sonucunda aynı şekilde emzirme ödeneğinden yararlanabilmesi için muhakkak 4B kapsamından emekli olmuş olması gerekmektedir.

Kişilerin emzirme ödeneği alabilmesi için yazılı biçimde Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine müracaatta bulunması ve buna ilişkin gerekli başvuruların sonuçlanmasından sonra ödeneklerini Ziraat bankalarından alabilmeleri mümkün olacaktır. Belirlenen şartlara uyum sağlayan kişilerin evrak takibi yapmasına gerek yoktur. Bu şartlar altında olan tüm doğum yapmış kişiler emzirme ödeneği alabilecektir.

 

Kişiler için sağlanan emzirme ödeneği konusunda kişilerin işlemlerini doğru prosedürlere göre yapması gerekmektedir. Emzirme ödeneği sadece 4B için özel bir hizmet değildir. 4B’de olduğu gibi diğer sigorta türlerinde de kişiler kolay bir şekilde bilgi alabilir durumdadır. Online olarak bu konuda bilgi alarak işlemleriniz yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*