BAZ İSTASYONLARI ÖLÇÜM BİLGİLERİ


Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet üzerinden sunulan hizmetler arasında baz istasyonları ölçüm bilgileri de yer almaktadır. Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri tarafından Türkiye’nin pek çok noktasına kurulan baz istasyonları ile ilgili sürekli denetimler yapılmaktadır. Belirli limitlerin üzerinde olması mümkün olmayan bu baz istasyonlarının takibi ve ölçümleri yapıldığı gibi kişilerin de konuyla ilgili bilgi alması sağlanmaktadır.

Baz istasyonları ölçüm bilgileri adıyla sunulan uygulama sayesinde kişiler bu konuda bilgi alma şansına sahiptir. Sizler de baz istasyonlarının ölçüm bilgilerine ulaşmak ve en yakınınızda bulunan baz istasyonunun değerlerini öğrenmek adına baz istasyonları ölçüm bilgileri hizmet ekranından yararlanabilirsiniz. Hizmet ekranından tüm Türkiye genelindeki baz istasyonları ile ilgili detaylı bilgi almak mümkündür. Fakat e devlet aracılığıyla kullanıma sunulan hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin bu konuda ilk olarak e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra hizmet ekranından konum seçilmesi yeterli olacak ve bu konum doğrultusunda bölgenizdeki baz istasyonları ile ilgili bilgiler listelenecektir. Baz istasyonları ile ilgili yayınlanan bilgiler ise şöyledir;

  • Seçilen noktaya uzaklığı (Metre)
  • Güvenlik Mesafesi (Metre)
  • Ölçülen Elektrik Alan Şiddeti Değeri (Volt/Metre)
  • Türkiye için Limit Değer (Volt/Metre)
  • Uluslararası Limit Değer (ICNIRP) (Volt/Metre)

Görüldüğü gibi baz istasyonunun size olan uzaklığı, güvenlik mesafesi, elektrik alan şiddeti değeri, Türkiye limit değeri ve uluslararası limit değeri gibi detaylı bilgiler yayınlanmaktadır. Bu konudaki en önemli detay elektrik alan şiddeti değerinin Türkiye ve uluslararası limitlere uygun olmasıdır.

 

Tüm Türkiye genelinde yapılabilen bu ölçümler sayesinde kişiler istediği bölgedeki baz istasyonu hakkında bilgi alma şansına sahiptir. https://www.turkiye.gov.tr/baz-istasyonlari bağlantısı üzerinden hizmet ekranına sizler de ulaşabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*