BİLGİ EDİNME BAŞVURU SORGULAMA


Kişilerin çeşitli konularda bilgi edinebilmesi amacıyla oluşturulan hizmet sayesinde merak edilen ve öğrenilmek istenen tüm konularda destek alınabilir. Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından sunulan hizmetlerden yararlanan kişiler istediği konuda bilgi alabilmektedir. Sunulan hizmet bilgi edinme başvurusu olarak adlandırılırken kişilerin ilgili hizmete e devlet üzerinden ulaşabilmesi oldukça kolaydır.

Bilgi edinmek için başvuru yapan kişilerin başvuru durumunu ve sonucunu sorgulaması amacıyla da uygulama oluşturulmuştur. Bu açıdan kişilerin E devlet üzerinden kullanımdaki bilgi edinme başvuru sorgulama hizmet ekranına erişmesi yeterli olmaktadır. İlgili hizmet etmek isteyen ve sorgulama ile bilgi almak isteyen kişilerin kullanması gereken bağlantı https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-bilgi-edinme-sorgu olurken bu bağlantı ile ulaşılan sayfa görüntüsü şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin sayısı üzerinden bilgi alabilmesi adına mutlaka e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. E devlet üyeliği ile giriş yapıldıktan sonra herhangi bir sorun yaşanmadan kullanıcıların bilgi alabilmesi ve durum konusunda güncel incelemeler yapılabilmesi mümkündür.

E devlet üzerinden sunulan hizmetler kişilerin istediği zaman bilgi alabilmesi adına hizmet hazır durumda bulunurken sisteme giriş yaptıktan sonra belirtilen adımların takip edilmesi yeterli olacaktır. İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen uygulamada güncel veri tabanı kullanıldığı için sorgulamalar sonucunda alınacak bilgiler de güncel olacaktır. Hizmetlerin resmi bir şekilde sunulması başka bir adres ya da uygulamanın kullanılmasına gerek bırakmazken kişilerin mutlaka bilgi edinme başvuru sorgulama konusunda e devlet üzerinden sunulan bu hizmeti kullanması gerekmektedir. E devlet üyeliği olmayan kişiler dahi e devlet üyeliği alarak kolay bir şekilde sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet üzerinden bilgi alabilir. Bu açıdan işlemler büyük bir kolaylık ile sunulmuş durumdadır. Sizler de sunulan bu uygulamaları kullanabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*