ÇOCUK PARASI SORGULAMA VE KREŞ YARDIMI


E-Devlet Çocuk Parası Sorgulama

Devletin vermiş olduğu desteklerden birisi olarak bilinen çocuk parası tamamen çocuk sayısı başına göre ödeme yapılmaktadır. İlgili konsept içerisinde çocuk parası yardım almak üzere başvurusunu sağlamış kişilerin devlet üzerinden çocuk parası alabilme şansı mevcuttur. Öncelikle ödeme alabilmek için, ilgili başvuruların kesinlikle kabul edilmiş olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak kabul edilen her türlü sosyal ve yardımlaşma adı altında yapılan yardım paraları tamamen E-devlet sistemi üzerinden sağlanmaktadır. Kişilerin kabul edilmiş çocuk paralarını takip edebilmeleri için e-devlet şifresine sahip olmaları ve buna bağlı olarak şifre sahibi olmayan kişilerin PTT üzerinden talep etmeleri sonucunda online biçimde çocuk parası sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Kişilerin ilgili çocuk parasının onaylanıp, onaylanmayacağına dair ve buna benzer başvuruda belirtilen çocuk sayısına göre ne kadar miktarda yardım alacağını öğrenebilmesi için muhakkak E-devlet sisteminde yer alan ilgili https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantıya girmesi gerekmektedir. Bağlantı içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” kısmına tıklayıp yeni sayfanın açılmasını sağlamalı ve sizlerden talep edilen T.C ve E-devlet şifresini girmelisiniz. Akabinde tüm işlemleri bu sayfa üzerinde yapabileceksiniz.

Devlet Kreş Parası Desteği Yapıyormu?

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alan kişilerin belirli bir konsept içerisinde olması sonucunda çocuklarını dünyaya getirmelerinden sonra başlayan analık haklarla birlikte çocukların belli bir yaşa gelerek kendi gelişimlerini en iyi şekilde tamamlayabilmeleri suretiyle yapılan devlet katkısı içerisinde ki kreş yardımı devam ediyor. Anne adaylarının sadece Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sözleşmesi olan kişilerle iş birliği yapabilmesi ve SGK kapsayan herhangi bir özel kreşlerden yararlanabilmesi mümkün hale gelmektedir. Anne adaylarının bu konuda çalışmaları halinde 300 TL kreş yardımı aldığı bilinmektedir. Devlet kapsamı içerisinde kreş yardım parası alacak kişilerin muhakkak SGK kapsamına bildirimde bulunması ve gerekli şartları tamamlayarak ilgili kurumu müracaatta bulunması gerekmektedir.

Birden çok çocuğa sahip olan kişiler için düşünülmüş oldukça iyi kapsamlarda yer alırken, anne adaylarının birden çok çocuk sahibi olması durumunda verilecek olan yardım parasında ki 300 TL’nin üzerine 140 TL daha ilave edilmektedir. Kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine birden çocuğa sahip olduklarını beyan ederlerse kreşlerden yararlandırılmak suretiyle tek çocuk 300, ikinci çocuk içinde 300’e ilaveten 140 TL daha eklenmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresi üzerinden belirtilen işlemler sorgulanarak gerçekleştirilebilir.


1 Comment Posted

  1. Üç çocuğum var en büyük oğlum üniversite sınavına girdi ama 2 senedir gönderemedim nolur bana yardım edin evim kira gelirim yok yardım bekliyorum çok zor durumdayım

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*