DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Herkesin bildiği gibi enerji sektörüne yapılan zamlar sonrasında doğalgaz ve elektrik faturaları ödenemez noktaya geldi. Hükümet yapılan bu zamlar neticesinde ihtiyaç sahibi aileleri rahatlatabilmek adına yılda 2 defa olmaz üzere doğalgaz yardımı yapma kararı aldı. Daha önce ihtiyaç sahiplerine yapılan kömür yardımı aynı zamanda doğalgaz yardımı olarakta yapılabilecek. Buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığın tarafından  belirlenecek olan ihtiyaç sahipleri ailelere yapılacak doğalgaz yardımı başvuruları 18.02.2022 tarihinden itibaren başladı. Yılda 2 kez yapılması planlanan doğalgaz yardım desteği 4 milyon haneyi kapsıyor ve 450 TL ile 1150 TL arasında değişiklik gösterecek. Bilindiği gibi kömür desteğinin yanı sıra covid 19 pandemisi ile tüm dünyada yaşanmakta olan enerji fiyatlarındaki artış sonrasında hükümetimiz tarafından alınan karar doğrultusunda doğalgaz desteği verilmesi kararlaştırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklama çeçevesinde, 18 şubattan başlamak kaydı ile doğalgaz yardım başvurularının yapılacağı, mart ayının ikinci yarısından başlayarak yardım ödemelerinin yapılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama da “Kriterlere uyan 4 milyon hane için yılda iki defada ödenmek üzere 450 ile 1150 lira arasında değişen miktarlarda doğal gaz desteği sağlanacağı” söylendi. Doğalgaz destek başvuruları 18 şubat cuma günü alınmaya başlıyor.

Doğalgaz yardım desteği kapsamında, kronik hasta ve yaşam destek cihazına bağlı bulunan hastaların yaşadığı hanelere % 5 ilave yardım yapılacak. Erdoğan, yaptığı açıklamada ”Küçük esnafı koyuracak şekilde benzer bir kademelendirme yapılacaktır. Dernekler, vakıflar, cemevleri dahil, konut tarifesinden sayılacaktır.4 milyon hane için doğalgaz desteği sağlayacağız. Bu destek için başvurular 81 ilimizin tamamında Cuma günü başlayacaktır. Elektrik desteğinde de kapsamı 4 milyon haneye çıkartıyoruz.” dedi.

Doğalgaz Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Doğalgaz desteği yardım başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Yardım başvuruları bağlı olduğunuz il ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bizzat başvuru yapılarak yapılabilmektedir. Sosyal Yardım Başvurunuzun değerlendirilmesi için ikametgah adresinizin güncel olması gerekmektedir.

 

Başvuran kişinin :

  • Adresinin yurtdışı olması
  • Adres gizliliği kararının olması
  • 18 yaşından küçük olması
  • T.C. Vatandaşlığının olmaması
  • Son 15 gün içerisinde hanenizden herhangi bir Sosyal Yardım Başvurusu bulunması durumlarında e-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu değerlendirmeye alınmayacaktır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir


4 Comments Posted

  1. İstanbul gibi bir yerde kiracı olarak oturduğun ve sadece gelirin 6500 olması durumunda bile yardım çıkmıyor, ölüm eşiğinde olmak lazım sanırım çıkması için , yardım dedikleri de ne kadar Allah aşkına 2 kere verilecek bir de. 6500 nedir şu şartlar altında kira bile ödenmiyorken ? Ayıp ya çıkmamasında da değilim herşeyin bu kadar ulaşılmaz hale gelmesine artık dayanamıyorum. Fakirsen daha da fakirsin artık ama cebini dolduran doldurmaya devam ediyor. Bu sözde yardımlar kime çıkıyor biri yazabilir mi bu arada??

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*