DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?


SSK kapsamında yer alan kişilerin sigortalı olması durumunda analık haklarını kullanarak doğum borçlanmasından yararlanabilmesi mümkündür. Doğum yapacak kişilerin doğum anında sigortalı olmaması durumunda kişilerin hiç bir şekilde doğum borçlanmasından yararlanması mümkün değildir. 5510. sayılı kanuna göre kişilerin doğum içerisinde sigortalı olması aranan şartlardan birisidir. Doğum borçlanması tamamen doğum yapan annenin kaçıncı doğumu olacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda maksimum 3 çocuk için doğum borçlanması imkanı vermektedir.

SSK SGK Doğum Borçlanması

Sigortalılık şartlarını yerine getiren kişilerin SGK’ya yapacağı dilekçe talepleri incelenmeye alınacak, eğer ki şartlara uyum sağlandığı gözlemlenmişse bu kişiler doğum borçlanması haklarından yararlanmış olacaktır. Doğum sonrasında sigortalı olarak çalıştığı yerden prim ödenmeyecek olması oldukça önemlidir. Eğer ki doğum sonrası prim ödemeleri devam ettiği görülürse, ilgili olan doğum borçlanması iptal edilmiş olacaktır. Borçlanacak kişinin doğum sonrasında dünyaya getirdiği çocuğun yaşıyor olması kesinlikle ana şartlar arasında yer almaktadır. Çocuk başı verilen doğum borçlanmasında ki tutarlar değişken olup başvuru talebinde bulunacağınız SGK birimlerinden öğrenecek olmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

 

Doğum borçlanması sadece kadınlar için sağlanan bir haktır ve bu nedenle sigortalı olarak çalışan kadınların eksik primlerini tamamlamak için kullanabileceği bir hizmettir. Kişilerin prim borçlanmasından yararlanması halinde ödeme yapması gerektiğini de unutmaması gerekir. Aksi halde borçlanma işlemleri tamamlanmaz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*