E-DEVLET HİZMET DÖKÜMÜ


4A, 4B ve  4C kapsamında olan kişilerin herhangi bir ihtiyaçları doğrultusunda e-devlet kapsamı içerisinde hizmet dökümüne ihtiyacı olabilmektedir. Eski zamanlarda herhangi bir SSK binasına giderek ilgili işlemi yapmak epey vakit alan işlem olsa da, devletin 2008 senesinde e-devlet sistemi getirmiş olması kişilerin en hızlı biçimde ve e-devlet şifresi mantığıyla tüm işlemleri periyodik bakımda yapabilmesi mümkün hale gelmiştir. E-devlet hizmet dökümü hizmeti almak isteyen kişilerin e-devlet sistemi içeriğinden yararlanması gerekmektedir. Ki hizmet yararlandırma mantığı şifrelerden ibaret olmaktadır. Her bir kişi için özel verilen E-devlet şifresi tamamen PTT üzerinden tanımlanmakta olup kişilere tahsil edilmektedir.

E-Devlet Hizmet Dökümü işleminden yararlanmak isteyen kişilerin 4A, 4B ve 4C kapsamını belirleyerek https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu ilgili adres içerisinde yapabilmesi mümkündür. Kapsamını belirleyen kişiler kendi alanında döküm alabilecekleri gibi, doğru seçim yapmak doğru bilgi almanıza neden olacaktır. Bu sebeple, ilgili bağlantı içerisinde yapacağınız seçimlerde açılacak olan sayfa içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” sekmesine tıklamanız ve yeni açılacak olan sayfa içerisinde 11 haneli T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girerek sisteme bağlanmanız yeterli olacaktır.

E–Devlet Şifresi İle SSK Hizmet Dökümü Alma

SSK’lı olan 4A’lı kişilerle beraber, 4B Bağ-kurlu olan kişilerin tamamı gelişmiş sistem doğrultusunda bilinen e-devlet sistemi üzerinden tek şifre karşılığında onlarca işlemleri tek seferde sağlayabilmektedir. E-devlet sistemi vesilesiyle tüm hizmet dökümü alarak bir çok önemli hesaplamaları yaparak daha iyi bilgi sahibi olmalarına teşvik etmektedir. Kişilerin zaman, zaman olacakları her türlü hizmet dökümü içerisinde başarılı sonuç alabilmesi ve istedikleri takdirde en hızlı şekilde SSK hizmet dökümü alabilmesi oldukça basittir. E-devlet şifresine sahip olmayan kişiler hiç beklemeden bulundukları bölgede yer alan PTT şubelerine giderek e-devlet şifresini tahsis edebilirler.

E-devlet sistemi üzerinde şu https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantıya girerek sayfada yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklayarak ilgili sayfanın şifre giriş bölgesine gelmesini sağlayabilir bu konu içerisinde de T.C kimlik numaranızı, e-devlet şifresiyle birlikte girmeniz koşuluyla tüm hizmet dökümünü alabilmeniz son derece mümkün hale gelmektedir. E-devlet şifresiyle SGK kapsamında yer alan tüm işlemleri aynı anda yapabilir, aynı anda sorgulayabilirsiniz.

Bağkur Hizmet Dökümü

4B alanında Bağ-kurlu olan kişilerin hizmet kapsamlarından yararlanabilmeleri ve buna ilişkin olan hizmet dökümü alabilmeleri açısından her zaman sorgulama alanına ihtiyaç duymaktadırlar. İşe başlama tarihinden, Bağ-kur borçlarına kadar önem arz eden hizmet dökümünden yararlanmak isteyen kişilerin muhakkak E-devlet sistemini kullanması gerekmektedir. İlgili sistem üzerinde sorgulama yapacak kişilerin öncelikle E-devlet şifresine sahip olması ve daha sonrasında kişiye özel belirlenmiş olan e-devlet şifresi yöntemiyle hizmet dökümü hizmeti alabilmesi oldukça mümkün hale gelmiştir.

Kişilerin Bağ-kur üzerinde hizmet dökümü yapabilmeleri ve önemli alanları sorgulayabilmeleri açısından yapması gereken işlemlerden birisi https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu olan sayfaya giriş yapmalarından ibarettir. Giriş yapılacak olan sayfa içerisinde kişilerin hizmet dökümü alabilmeleri için açılan sayfa üzerinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklaması ve tıklama sonrasında yeni açılacak olan sayfa içerisinde yer alan 11 haneli T.C kimlik numarası dahil olmak üzere e-devlet şifresini girmek zorundadır. İşlem teyidinden sonra kişilerin Bağ-kur hizmet dökümü alanına giriş yapabilmesi ve tüm dökümleri inceleyebilmesi mümkün hale gelmiştir.

Emekli Sandığı Hizmet Dökümü Sorgulama

4A, 4B ve 4C olarak sınıflandırılmış kapsamlarda geçen 4C tamamen emekli sandığını ilgilendiren kısımlardan ibarettir. Bu nedenle kişilerin 4C kapsamı üzerinde emekli sandığı hizmet dökümü alabilmesi için bir çok online işlemlerden yararlanabilmesi tamamen mümkün hale gelmiştir. 2008’de kurulmuş olan E-devlet sistemi üzerinde kişiler çok daha rahat hizmet dökümü alabilecek ve sorgulamak istedikleri alana daha çabuk ulaşabilecektir. İlgili hizmetlerin gerçekleşmesini dileyen kişilerin öncelikle kendilerine özel bir E-devlet şifresi alması gerekmektedir. PTT üzerinde cüzi rakamlar karşılığında sağlanabilen e-devlet şifresi kişilerin her zaman daha iyi sorgulama yapabilmelerine neden olacaktır.

E-devlet sisteminden istifade edilmek üzere e-devlet şifresi almış kişilerin direk https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu bağlantısına giriş yapması gerekmektedir. Yapılacak olan giriş işleminde karşınıza çıkacak olan sayfa içerisinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklayarak yeni bir sayfanın açılmasını sağlamanız ve açılan alan üzerinde sizlerden talep edilen 11 haneli T.C kimlik numarası dahil olmak üzere e-devlet şifresi girmekle emekli sandığı hizmet dökümünden yararlanabileceksiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*