EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA


SSK Emekli Maaş Sorgulama

Kişilerin emekli olmuş oldukları kurum üzerinde çeşitli sorgulamalar yapabileceği herkesçe bilinen uygulamadır. Emekli bireylerin gelişen haberler sonrasında emekli maaşı sorgulama rivayetlerinde bulunmaları görülmektedir. Bu sebeple emekli maaş sorgulaması yapacak kişilerin tamamen E-devlet sistemi doğrultusunda işlem yapması ve buna bağlı olarak e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Bahsi geçen sorgulamalarda tamamen kişiye özel çözümler sunulduğu gibi kişilerinde bu kapsamda olabilmesi için e-devlet şifresine sahip olması ve ilgili şifreye göre çalışma yapmaları gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olmayan kişilerin doğrudan PTT şubelerine gitmeleri ve kimlik bilgileriyle kendilerini ibraz etmeleri ve buna bağlı olarak e-devlet şifresini 3 TL karşılığında almaları gerekmektedir.

Belirlenen işlemler sonrasında kişilerin aylık emekli bilgisi işlemi yapabilmesi için doğrudan ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi bağlantıya giriş yapması gerekmektedir. Yapılacak olan giriş işlemlerinden sonra kişilerin ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” seçeneğine tıklamalarından itibaren e-devlet kişilerden 11 haneli T.C kimlik bilgisi ve PTT’den alınmış olan E-devlet şifresi talep edecektir. Taleplerin yerine getirilmesinden sonra kişiler rahat bir şekilde emekli maaş sorgulaması yapabilirler.

4a Emekli Ödeme Bilgileri

SSK kapsamında yer alan 4A sınıfından emekli olmuş kişilerin emeklilik hakkında olabilecek tüm bilgilerden yararlanabilmesi ve ilgili olan tüm bilgileri sorgulayabilmesi tamamen mümkün hale gelmektedir. Kişilerin gelişmiş seçenekler doğrultusunda e-devlet sistemini kullanarak tüm emekli ödeme bilgilerine erişebilmesi ve buna benzer bir çok önemli bilgileri sorgulayabilmesi oldukça mümkün hale gelmiştir. Sistemin çalışması tamamen bir e-devlet şifresiyle gerçekleşmektedir. Şifre sahibi olmayan kişilerin muhakkak herhangi bir PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

Temin edilen şifre bilgisiyle birlikte Emekli Ödeme Bilgilerine erişebilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri olan bağlantıya girmeniz ve bağlantı içerisinde yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan kısma tıklamanız yeterli olacaktır. Yeni açılacak olan sayfa içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık kimlik numaranızı ve PTT’den elde etmiş olduğunuz e-devlet şifresini girecek olmanız sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir. Yönlenme sonrasında 4A kapsamı içerisinde emeklilik hakkında tüm bilgilere erişebilecek ve bu konudaki tüm emekli ödeme bilgilerine erişebilmeniz tamamen mümkün hale gelecektir.

E-Devlet 4a Emekli Aylığı Kesintileri

SSK 4A faaliyetleri içerisinde olan kişilerin çeşitli sebeplerden dolayı yapılacak olan emekli aylığı kesintilerinin ne amaçla kesildiğini ve kesilen tutarın ne olduğunu öğrenmek isteyen kişiler ücretsiz bir şekilde e-devlet sistemi üzerinden istifade edebilmektedir. Kişilerin tüm sorgulamaları yapabilmesi ve kesintinin ne amaçla yapıldığına dair geniş bir açıklama alabilmesi kafalarda kalan tüm soru işaretlerini kökten giderecektir. Bu bakımdan e-devlet sistemine giriş yaparak 4A emeklilik aylığı kesintisi içerisinde işlem yapabilmeniz için derhal e-devlet şifresine sahip oluyor olmanız gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayan kişilerin hiç bir şekilde işlem yapabilmeleri veya sorgulama hizmeti alabilmeleri mümkün değildir.

E-devlet şifresine sahip olan kişiler Emekli Aylığı Kesintisi hakkında ki tüm sorgulamalardan yararlanabilmek için muhakkak https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri adresine giriş yapmaları ve takriben karşınıza çıkacak olan sayfada ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan kısma tıklamaları gerekmektedir. İşlem sonrasında T.C kimlik numarası ve almış olduğunuz e-devlet şifresini girmeniz sonrasında e-devlet üzerinden 4A emeklilik aylığındaki tüm kesintileri görebilmiş olacaksınız.

Emekli maaşının ne kadar olacağını merak eden ve maaşını öğrenmek isteyen kişiler için bu konuda emekli maaşı hesaplama sayfaları açılmıştır. Emekli maaşı hesaplama sayfaları aracılığı ile kişiler kolay bir şekilde bilgi alabilmektedir. Maaş bilgisinde kişilerin güncel sigorta bilgilerini kullanması gerekmektedir. Girilen sigorta bilgilerine göre sistem tarafından hesaplama yapılırken,  kişilerin bu bakımdan doğru bilgileri girmesi önemlidir.

Kişilerin online olarak yapacağı emekli maaşı hesaplama işlemleri 4A, 4B ve 4C’yi kapsamakla birlikte her sigorta için ayrı bir sorgulama sayfası kullanılması gerekmektedir. Tek bir sayfadan tüm sigorta türlerini kapsayan bir hizmet bulunmamaktadır. Bu bakımdan emekli maaşı hesaplama için ilk olarak sigorta türünün belirlenmesi gerekmektedir.

Emekli maaşı hesaplama işlemlerinde en çok 4A sigortası bulunan kişiler işlem yapmaktadır. Bu sigorta türünde kişilerin sadece kimlik bilgilerini girmesi yeterlidir. Ad ve soyadı gibi kimlik bilgilerinin girilmesi ile öğrenilebilen emekli maaşı, bu bakımdan tüm sigortalıların tercih edebileceği bir hizmettir. Kişiler sistemde yer alan formu girerek kolay bir şekilde sorgulama işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapmak isteyen kişiler bu konuda https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ kullanabilir. Bağlantı aracılığı ile direk 4A emekli maaşı hesaplama sayfasına erişim sağlanacağı gibi sayfada emekli maaşı hesaplama işlemlerini yapılması için bir form açılacaktır. Formun doldurulması sayesinde belirtilen işlemler tamamlanacak ve kişilerin emekli maaşı hesaplaması sonuçlandırılacaktır.

SSK emekli maaşı için kişiler online olarak sorgulama yapabilmektedir. Bu konuda SGK üzerinden sunulan hizmetlerin e devlete taşınması ile birlikte kişiler için avantajlı bir durum da yaratılmıştır. Detaylı bilgiler girmek yerine çok daha az bilgi girerek online olarak ne kadar maaş alındığı sorgulanabilmektedir. SSK emekli maaşı sorgulama konusunda yararlanılacak ekran için e devlete giriş yapılması ve ardından “4A Emekli Aylık Bilgisi” hizmetine tıklanması gerekmektedir. İlgili hizmete tıklandığında kişilerin ne kadar emekli maaşı aldığı öğrenilebilmektir.

SSK emekli maaşı sorgualma konusunda yapılabilecek ilk işlem anlatıldığı gibidir. Diğer bir sorgualma yöntemi ise çalışan kişilerin ne kadar emekli maaşı alacağına yöneliktir. Bu konuda ise kişilerin ne kadar emekli maaşı alırım sorgulamasını yapması gerekmektedir.

 

Ne kadar emekli maaşı alırım uygulaması için kişilerin bilgi alabilmesinde detaylı olarak sigorta bilgilerinin girilmesi gerekmetkedri. Sigorta prim bilgilerinin girilmesi ile birlikte sistem tarafından girilen bilgiler üzerinden sorgualma yapılmakta ve kişilerin maaş bilgisi hesaplanmaktadır. Bu konuda kişilerin ne kadar maaş alacağı öğrenileceğinden emekliliği yaklaşan herkes hesaplama yaparak bilgi alabilmektedir. Hesaplamalarda yanlış bilgi girişi yanlış hesaplamaya yol açacaktır ve kişilerin öğreneceği emekli maaşı bilgisi de emekli olduktan sonraki alınan maaş ile aynı olmayacaktır. Bu nedenle doğru hesaplamaların yapılması çok önemlidir. Kişilerin yapacağı hesaplamalar ücretsiz olduğu için tekrar tekrar bilgiler girilerek sorgualma ile durum doğrulaması yapılabilir. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi adresi kişilerin bilgi almasını sağlamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*