EMLAK VERGİSİ SORGULAMA VE ÖDEME


Emlak vergisi ödemekle mükellef olan kişilerin ödemelerini yarın (31 Mayıs 2016) mesai saatlerine kadar yapması gerekiyor. Taşınmaz sahibi kişilerin ödemesi gereken Emlak Vergisi için son ödeme tarihi 31 Mayıs.

Emlak Vergisi Ödemesinde Alternatif Ödeme Yöntemi Nedir?

31 Mayıs mesai bitimine kadar ödenmesi gereken emlak vergilerinin ödenmemesi durumunda kişilerin gecikme cezası ödemesi gerekiyor. Kişilerin ödemelerini yapabilmesi adına bölgelerindeki belediyeye giderek vergi tahsilatı yapan şubeleri aracılığıyla emlak vergisinin ilk taksitini ödenmesi mümkün olurken aynı zamanda PTT aracılığıyla da ödemeler yapılabiliyor. Belediyelerin banka hesaplarına da ödemelerin yapılabileceği belirtilirken kişiler emlak vergisi ile ilgili işlemlerini bu sayede kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Emlak Vergisinde Muafiyet

Emlak vergisi ödemelerinde yeni binalarda beş yıllık bir geçici muafiyet olurken 5 yıllık süre boyunca kişilerin emlak vergisi ödemesine gerek yoktur. Fakat binanın 5 yaşından daha büyük olması halinde ise emlak vergisinin ödenmesi zorunlu tutulmaktadır.

Emlak vergisi ödemekle yükümlü olan fakat bazı kriterleri sağlayan kişilerin vergi ödemekten muaf olabilmesi mümkün. Kişilerin gelir sahibi olmaması, yazlık eve sahip olmaması, başka bir evde ya da kooperatifte hissesinin bulunmaması, ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul, yetim ve emekliler vergiden muaf olabilir. Kişilerin vergi ödemekle yükümlü olmaması ve muaf tutulması halinde dahi ödeme yapması halinde ödemelerini geri alınabilmesi de mümkündür. Kişilerin bu ödemeleri geri alabilmesi adına belediyeye müracaat etmesi ve dilekçe ile başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapıldıktan sonra 60 gün içinde ise kişilere gerekli olan dönüş sağlanarak kişilere ödemeler iade ediliyor. Bu bakımdan muaf olduğu halde ödeme yapan kişiler yaptığı ödemeler için belediyeye müracaat ederek kolay bir şekilde ödemelerini geri alabilir.

Emlak Vergisi Gecikme Zam Oranı Nedir?

Zamanında yapılmayan ödemeler için aylık olarak gecikme faizi uygulanırken bu gecikme faizini ödenmesi gereken vergi tutarının yüzde 2.79 oranında belirleneceği açıklanmış durumdadır.

Emlak Vergisi Ödemesinde Gerekli Belgeler Nedir?

Emlak vergisini ödemek isteyen kişilerin ödeme sırasında tapu fotokopisi, yapı kullanma izin fotokopisi, beyan sahibinin ikamet adresi, vergi numarası veya T.C kimlik numarasının yanında bulundurulması gerekirken ilk taksitin yarın mesai saati ne kadar belirtilen şekilde ödenmesi herhangi bir sorun yaşamadan işlemlerin tamamlanmasını sağlayacaktır. Yıl içerisinde iki eşit taksit halinde yapılan ödemelerin ikinci taksit ödemesi ise 1 Kasım’da başlayacak ve 1 Aralık tarihine kadar devam edecek. Kişiler ikinci taksit için de belirtilen ödeme tarihlerini dikkate almalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*