GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMA


Kişilerin genel sağlık sigortası hizmetlerinden daha iyi ve ekonomik bir şekilde yararlanabilmesi adına gelir testi sistemi kullanılmaya başlanmıştır. Gelir testinde kişilerin gelir durumu tespit edilmekte ve bu gelir durumuna göre genel sağlık sigortasında prim ödemesi sağlanmaktadır. Bu açıdan kişilerin daha az ödeme yapabilmesi adına gelir testine girmesi ve test sonuçları üzerinden SGK’da işlem yaptırması gerekmektedir.

Gelir testi için Kaymakamlıklara gidilmesi yeterli olduğu gibi kaymakamlıklara girildikten sonra test işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Gelir testine giren kişilerin gelir testi sonuçlarını takip edebilmesi amacıyla e devlet üzerinden gelir testi sonucu sorgulama hizmeti kullanıma sunulmuştur. İlgili sorgulama ekranı ise şöyledir;

 

Resimde de görüldüğü üzere kişilerin bilgi alabilmek adına üyelik girişi yapması zorunludur. Üyelik girişi yapıldıktan sonra sistemdeki tüm bilgiler açılacak ve kişilerin bilgilerden yararlanması sağlanacaktır. Bu açıdan çevrimiçi olarak sunulan hizmetler aracılığıyla kişiler kolay bir şekilde bilgilere ulaşarak güncel durumunu takip edebilir.

Gelir testi sonuçları doğrultusunda kişilerin genel sağlık sigortası hizmetlerinden daha iyi yararlanması sağlanırken gelir testine girilmemesi halinde bu konuda en üst seviyede prim borçlanması yapılmaktadır. Bu nedenle kişilerin gerek genel sağlık sigortası gerekse de gelir testi ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi oldukça önemlidir.

Genel sağlık sigortası için hizmet alan kişilerin gelir testine girerek yukarıda belirtildiği gibi sorgulama ile sonucunu takip etmesi ile birlikte tüm işlemleri tamamlanmış olacaktır. Gelir testi sonucunu sorgulamak isteyen kişiler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*