GEMİ İŞÇİLERİNİN GSS DURUMLARI NEDİR ?


Türk vatandaşı olup farklı ülkelerde gemi işçisi olarak çalışan kişilerin zorunlu sigortalı lık kapsamları tamamen farklı olup, tamamen o ülkenin vereceği sigortalı kapsamına bağlı gerçekleşmektedir. Zira kişinin Türkiye’de ki ana sigortalılık konumu kesinlikle 4A kapsamı içerisinde olacak olup, gemide yaptıkları işçiliklerin tamamı prim gün sayısına eklenmekte olup kişilerin tüm 4A kapsamında yer alan faaliyetlerden yararlanabilmesi mümkün olacaktır. Kişilerin devlet kapsamında çalışmıyor olması veya herhangi bir işe sahip olmuyor sonucunda kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamı tamamen diğer vatandaşlarla eş değer konumdadır. Zirai gelire sahip olmayan kişilerin ne işçisi olduğuna bakılmaksızın Genel Sağlık Sigortası uygulanması şarttır.

Kişilerin yurtdışında çalışıyor olması doğrultusunda farklı ülkelerin işçilik kanuna göre sigortalı olması tamamen doğal görünmektedir. Zira, kişilerin yurtdışında çalışıyor olmasına rağmen Türkiye’de işsiz olarak görünmesi ve buna bağlı olarak kişiye Genel Sağlık Sigortası borcunun çıkması gibi durumlar gerçekleşebilmektedir. Bu sebeple kişilerin bu tip durumlarda çalıştıkları yerlerden somut belge alarak Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine beyan etmeleri gerekmektedir. Belirtme işleminden sonra tüm borçlar silinmektedir.

 

GSS’de belirtilen şartlara dikkat edilmesi çok önemlidir. Belirtilen meslek grubu dışında da meslekler için bazı ön şartlar olabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin mevzuatlara uygun bir şekilde davranması ve ihmalde bulunmaması gerekmektedir. Böylece sağlık sigortasından yararlanmak mümkün olacak, herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*