GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA


2012 tarihinden itibaren aktif hale gelen ve zorunlu bir biçimde genel sağlık sigortası kullanılması faaliyete geçilmiştir. Faaliyet içerisinde yer alan uygulamalarda kişilerin çalışmıyor olması durumlarında başta sağlık hizmetleri olmak üzere tüm hizmetlerden yararlanabilmesi için GSS dediğimiz, Genel Sağlık Sigortası üzerinden ödeme yapmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili durum bilgisi olmayan kişilerin daha sonra bilgi sahibi olması sonucunda biriken borçların olması beraberinde gelmektedir. Bu nedenle ilgili prim borçlarını sorgulayabileceğiniz resmi kurumlardan birisi olarak bilinen E-devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir. İlgili sistem kişiye özel şifreleme mantığı ile hizmet verirken, kişilerin herhangi bir E-devlet şifresi almamış olması durumunda derhal PTT’ye gitmeleri ve konu hakkında şifre talebinde bulunmaları gerekmektedir.

 

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

Tamamen ücretsiz olarak yapılabilecek GSS Prim Borcu Sorgulama işlemi ilgili https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sayfa içerisinde gerçekleşmektedir. PTT’den alınan şifreyi hazır etmenizle beraber sayfaya giriş yapıp karşınıza çıkacak olan sayfa içerisinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklayıp yeniden bir sayfa açmasını sağlamanız gerekmektedir. Yeni açılacak olan sayfa içerisinde E-devlete giriş yapabilmeniz için T.C ve E-devlet şifresi istenmektedir. Bunları girmeniz halinde prim borcu sorgulaması işlemi yapabilirsiniz.

Sorgulama sonrasında kişilerin mevcut prim borçlarını görmesi sonrasında ödeme işlemlerini online olarak yapabilmesi mümkündür. Bu bakımdan direk web tahsilat servisi üzerinden ödeme işlemleri de yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*