GÖREV BELGESİ NASIL ALINIR ?


Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında herkesin bildiği gibi çeşitli kısıtlamalar uygulanmaktadır. Bu kısıtlamalar zaman zaman salgının seyrine göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde genelde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağı pandeminin seyrine göre tam zamanlı kapanma olarak uygulanabilmektedir. İçinde bulunduğumuz durumda covid-19 vaka sayılarındaki artışın önüne geçebilmek ve bulaş riskini azaltmak için 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar devam edecek olan tam zamanlı kapanma uygulamasına geçilmiştir. Tam kapanma diye adlandırılan sokağa çıkma uygulamasının nasıl yapılacağı konusunda İçişleri Bakanlığı tarafından genelge hazırlanarak Valiliklere gönderilmiştir. Bu kapsamda kimlerin ve hangi sektörlerin bu kapanmadan muaf tutulacağı belirtilmiştir. Şimdi sizlere sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler, kurumlar, sektörler ve durumlar hakkında bilgiler vereceğiz. Sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler görev belgesi yada görev izin belgesi düzenlemek zorunda olacaklardır. Buna göre;

SGK KAYIT BELGESİ SORGULAMA

Turkiye.gov.tr üzerinden sgk kayıt sorgulama araması yaparak çıkan ekran üzerinden gerekli adımları uygulayarak sgk kayıt belgesini indirebilirsiniz. Sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulama işlemi yaparak dosyayı indirebilirsiniz. Belgeyi ister pdf ister çıktı istersenizde ekran görüntüsü şeklinde alabilrsiniz.

GÖREV BELGESİ FORMU NASIL ALINIR?

Görev izin belgesi alabilmek için e devlet platformuna turkiye.gov.tr üzerinden giriş yaparak içişleri bakanlığı bölümünden e-başvuru kısmına giriş yapmanız gerekmektedir. E başvuru kısmına giriş yaptıktan sonra sizden istenecek sosyal güvenlik numarasını girmekniz gerekmektedir. Bu sayede sistem halihazırda çalışmakta olduğunuz işyerinizi tespit edebilecektir. Böylelikle işyerinizin gösterdiği faaliyet alanının muafiyet kapsamına girip girmediği belirlenebilecektir. Bakanlıkların entegrasyonu sayesinde vermiş olduğunu bilgiler ışığın yapılan sorgulamalar neticesinde belirlenen şartları sağlamanız durumunda sistem tarafından size özel görev belgesi düzenlenecektir. Şartlara uymayan kişiler için görev belgesi verilmeyecektir.

Kişiye özel düzenlenen görev izin belgesi, sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde muafiyet kapsamına giren işyerlerinde çalışmakta olan kişilerin sürekli yanında olacak ve denetim yapıldığı zamanlarda ibrazı zorunlu olacaktır. İçişleri Bakanlığı uygulaması olan e-başvuru üzerinden alınmış olan görev izin belgeleri bakanlıklar arası entegrasyon sayesinde kolluk kuvvetlerinin bilgi edinme sistemlerine anlık olarakbildirilecektir. Güvenlik güçleri tarafından yapılacak denetim faaliyetleri sırasında geçerli görev belgesine sahip olmayan yada belgeyi ibraz edemeyen yada geçerli görev belgesi üzerinden belirtilmiş olan muafiyet sebebi, muafiyet zamanı ve muafiyet güzergahı ile elinde bulundurduğu görev belgesi uyumlu olmayan kişiler ile güvenlik güçlerini aldatmaya yönelik eksik ve yanlış bilgi veren işyeri sorumluları için adli ve idari işlem uygulanacak.”

KAMU KURUMLARINDA GÖREV BELGESİ DÜZENLEMESİ

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler bağlı bulundukları yöneticilerinden kendileri için “Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi”düzenlemelerini isteyeceklerdir. Görev belgesi yine her zaman olduğu gibi e devlet platformu üzerinden içişlerin bakanlığına bağlı e-başvuru bölümünden alınabilecektir. E-başvuru sisteminde eğer yoğunluk yada çalışmama durumu olursa sadece 1 defa olmak kaydı ile 3 gün geçerli olacak şekilde görev belgesi formu manuel olarak işçinin kendisi, firması ve yetkili yönetici imzasıyla düzenlenebilecektir.

 


3 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*