GÜNLÜK DÖVİZ KURLARI


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan destek ile birlikte kişilerin güncel döviz kurları konusunda bilgi alabilmesi mümkün duruma getirilmiştir. Bu açıdan güncel döviz kurları için bilgi almak isteyen kişiler direk e devlete giriş yaparak bu konuda ihtiyacını giderebilmektedir.

E devlet üzerinden sunulan hizmetlerde kişilerin üyelik giriş yapması gerekirken, güncel döviz kurları için böyle bir durum söz konusu değildir. Kişiler üyelik girişi yapmadan da Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından sunulan güncel döviz kurları bilgilerini öğrenebilmektedir. E devlet üzerinden yapılan giriş sonrasında açılan örnek bir güncel döviz kurları sayfası şöyledir;

 

E devlet üzerinden sunulan güncel döviz kurlarında iki farklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde kurların Türk Lirası’na olan oranları gösterilirken, en alt bölümde çapraz kur bilgileri yer almaktadır. Çapraz kur bölümünde farklı kurların birbirlerine olan oranları yer almaktadır. Türk Lirası dışında işlem yapmak isteyen kişiler bu bölümü kullanmalıdır. İlgili bölümün örnek bir görünümü ise şöyledir;

 

Kurlar oldukça çeşitlendirilmiş durumdadır. Bu bakımdan sadece Dolar ve Euro için değil, Japon Yeni, Çin Yuanı, İran Riyali, Rumen Leyi, Bulgar Levası gibi farklı para birimleri üzerinden de işlemler yapılabilmektedir. Kişilerin sayfada dikkat etmesi gereken önemli noktalardan birisi de sayfanın güncelleme aralığıdır. Anlık olarak sayfa güncellenmediği için güncelleme bilgileri de kontrol edilmeli ve veriler bu bilgiler doğrultusunda değerlendirilmelidir.

Aksi halde güncellenmeyen bilgiler üzerinden kur işlemleri yapmak kişiler için zarar yaratabilmektedir. Bu detaya dikkat edilmesi de bu tür bir zararın oluşmasını önlemektedir.

Güncel döviz kurları için bilgi almak isteyen kişiler direk aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir. Böylece tekrar sorgulama yaparak sayfa bulmaya gerek kalmadan giriş sağlanabilir. E devlet üzerinden hizmet almak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/doviz-kurlari adresini ziyaret edebilir. Döviz kurları için dahi e devlet üzerindne hizmet sunulması kişiler için büyük bir kolaylık sağlarken, ücretsiz bir şekilde TCMB ayrıcalığı ile hizmet alınabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*