HES KODU NASIL ALINIR?


Covid salgını ile hayatımızda çok şey değişti. Sosyal hayatımızı hem kendimiz değiştirdik hem de yetkili otoriteler bu alanda vaka sayılarına ve salgının seyrine bağlı olarak çeşitli değişiklikler yapmakta. Yapılan düzenlemeler tamamen salgının önlenebilmesi adına atılmış önlemlerdir. Bu kapsamda ülkemizde de salgının seyrine göre sosyal hayatta zaman zaman değişen düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler kafeler, restoranlar, spor salonları, avmler, yüzme havuzları, kreşler, okullar, devlet daireleri, işyerleri ve daha bir çok yapılmaktadır. Sokağa çıkma yasakları da yine uygulanan önleyici önlemlerdendir. Bu kapsamda ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “hayat eve sığar” programı kapsamında hes kodu uygulamasına geçilmiştir. Adınıza düzenlenen hes kodu ile koronavirüs açısından risk durumunuz kontrol edilebilmektedir. Bu uygulama ile covid-19 hastalığına yakalanan veya testi pozitif çıkan kişilerin toplumdan belirlenen sürelerde izole edilmesi sağlanabiliyor ve kontrol edilebiliyor.

HES  KODU NEDİR?

Hes kodu, hayat eve sığar mobil uygulaması tarafından oluşturulan ve kişiye özel kullanıma sunulan bir kare kod uygulamasıdır. Oluşturulan koda sizin koronavirüs risk durumunuz yüklenebilmektedir. Bu anlamda o anki durumunuz hes kodu sorgulama yapılarak öğrenilebilmektedir. Sağlık Bakanlığı yapılan covid testlerinde pozitif çıkan vatandaşlarımızın bilgilerini entegre bir şekilde anlık olarak hes kodu bilgilerine yansıtmaktadır. Böylelikle sosyal hayatın devamlılığı açısından kontrol yapılmaktadır.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hes kodu alma işlemini 3 şekilde yapabilirsiniz.

1- Hayat eve sığar uygulaması üzerinden hes kodu alabilirsiniz.

2- Sms ile 2023 hattı üzerinden hes kodu alabilirsiniz.

3- E Devlet üzerinden hes kodu üretme kısmından hes kodu alabilirsiniz.

UYGULAMADAN HES KODU ALMA

 

1- Uygulama üzerinden hes kodu almak için yapmanız gereken şey hayat eve sığar mobil uygulamasını Google Play Store veya iOS App Store aracılığı ile akıllı cihazlarınıza indirmektir.

2- Uygulamayı indirdikten sonra “HES Kodu İşlemleri” kısmına girerek “HES Kodu Oluştur” butonuna basınız. Daha sonra kullanmak istediğiniz süreyi seçin ve hes kodunuzu oluşturun.

SMS İLE HES KODU ALMA

 

Sms yöntemi ile hes kodu almak için HES yazarak aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazın ardından 2023’e SMS olarak gönderin. (Örnek: HES 12345678901 1232 45 yazılıp 2023’e gönder.) Hes kodunuz size sms olarak gönderilecektir.

E-DEVLET İLE HES KODU ALMA 

Tüm devlet işlemlerinde olduğu gibi hes kodu işlemlerinde de yine e devlet hizmet vermektedir. E Devlet girişi yaparak hes kodu almanız mümkündür. E devlet girişi yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme bölümüne girerek HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve diğer detay bilgileri görüntüleme işlemleri yapılabilmektedir. Bu hizmeti kullanarak, kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu üretebilir, ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve ürettiğiniz HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

 


10 Comments Posted

  1. Bu mu verdiğiniz hizmet, site sayfasına serpistirilmis nitelikli dolandırıcılık mı? Zekanızı test edinmiş, garibim teyzem de hes kodu aliyorum sanıyor. Ve sonuç faturaya yansıyan 68 lira. Tebrikler e-hizmetler

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*