HGS BAKİYE SORGULAMA


HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) KGS sistemindeki aksaklılar ve bu sistemin pek kullanışlı olmaması sonucunda hizmete sunulmuştur. KGS sisteminde kart okutarak gişelerden geçmek hem zaman alıyordu hem de kuyrukların oluşmasına sebep oluyordu. Bu sebepten dolayı HGS tüm bu sorunlara kelimenin tam anlamıyla çare olmuştur. Köprü ve otoyollarda yaşanan bu tür sorunları ortadan kaldırmada çok faydalı olmuştur. Araçların ön camlarına yapıştırılan küçük bir etiket sayesinde gişe geçişlerinde sistem otomatik olarak sisteme kayıtlı olan aracı algılamaktadır. Etiket üzerinde bulunan bakiye geçiş ücretine göre eksilmektedir.

HGS Bakiye Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu noktada kullanıcılar HGS bakiye sorgulama yaparak etikette kalan bakiye durumlarını sık sık kontrol etmektedirler. HGS bakiye sorgulama işlemleri PTT müşteri hizmetleri bağlantısı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Bu sorgulama dışında sadece e devlet şifresi ile HGS sorgulama işlemleri yapılmaktadır. PTT müşteri bağlantısı üzerinden HGS bakiye sorgulama yaparak etiketinizde ki bakiyeyi öğrenebildiğiniz gibi ayrıca bakiye de yükleyebilirsiniz. Sorgulama yapmak isteyenler https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#login adresini ziyaret edebilir.

E Devlet Girişi İle HGS Hesap Bilgileri Sorgulama

E devlet  girişini kullanarak HGS sorgulama işlemlerini yapmak için aşağıdaki sorgulama linkini tılayıp kimlik doğrulama işlemini yapınız. Kimlik doğrulama işleminin ardından HGS ürününüze ait bilgileri görebilirsiniz.

HGS hareketlerinize ait hesap detaylarını yeni açılacak pencereden görebilirsiniz.

HGS Bakiye Yükleme

HGS bakiye yükleme işlemini PTT ve yetkili akaryakıt istasyonlarından ya da bankalara verilmiş otomatik ödeme talimatları üzerinden yapabilirsiniz. HGS bakiye yükleme işleminde en çok tercih edilen yöntemlerden birisi bankalara vereceğiniz otomatik ödeme talimatı olacaktır. Bu sayede belirlediğiniz limite düşüldüğünde sistem ödeme aracı vasıtasıyla otomatik bakiye yükleme gerçekleştirecektir. Yapılan bu işlem ekstreniz aracılığı ile size bildirilecektir.

HGS konusunda yaşanan sıkıntılardan biri de kaçak geçiş sorunlarıdır. HGS etiketinde yetersiz bakiye olmasından dolayı gişelerden geçişte sistem ücret alamamaktadır. Bu durum gişeden geçiş yapan aracın kaçak geçiş yaptığı anlamı taşımaktadır. HGS kaçak geçiş sorgulama işlemleri de plakaya ceza olarak yansıtılmaktadır. HGS kaçak geçiş sorgulama işlemlerini yine PTT müşteri bağlantılarından yapabilirsiniz. E devlet üzerinden yapılan işlemlerde https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama sayfası ziyaret edilmelidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*