IMEI SORGULAMA


Telefonların Türkiye’de resmi olarak kullanılabilmesi adına mutlaka IMEI kaydının yapılması gerekmektedir. IMEI kaydı telefonlar için atanan özel bir kod olup resmi olarak da evraklara işlenmektedir.

IMEI Sorgulama Neden Önemli?

Kişilerin IMEI konusunda yapacağı sorgulamalar sonrasında telefonun kayıtlı olup olmadığı öğrenilmektedir. IMEI sorgulama olarak hizmete sunulan hizmetler e devlet üzerinden kullanıma açılmıştır. Bu açıdan vatandaşların IMEI sorgulama konusunda e devlet sistemini tercih etmesi gerekmektedir.

IMEI Sorgulama Nasıl Yapılır?

IMEI Sorgulama hizmetinde kişilerin telefonlarındaki IMEI kodunu sorgulama alanına girmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede sistem tarafından yapılacak sorgulamalardan kod bilgisi girilen telefonun yasal olup olmadığı kolay bir şekilde öğrenilecektir. Sorgulama sonrasında kodlarının yasal olmadığı yönünde bilgi alınırsa ve özellikle telefon yeni alınmışsa satıcı firma ile iletişim kurulmalıdır. IMEI kodunun kayıtlı olmaması halinde telefonun uzun süre kullanılması mümkün olmayacaktır. Kısa süre sonra telefona gelecek uyarının ardından telefon kullanıma kapatılacaktır. Bu tür durumlarda vatandaşların mağdur olmaması adına mutlaka telefonları ile ilgili güncel durumun hakkında sorgulama yapması ve bilgi alması gerekmektedir. E devlet üzerinden sunulan bu hizmetlerde vatandaşların herhangi bir ücret vermeden sorgulama yapacak olması kolaylık sağlarken sizler de e devlet aracılığıyla bu konuda güncel bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

 

E devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken detay vatandaşların e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapmasıdır Eğer e devlet üyeliğiniz yoksa online olarak da sorgulama yapmanız mümkün olmayacaktır. Üyelik alma konusunda sunulan kolaylıklar sayesinde kısa süre içerisinde sizler de üyelik sahibi olabilir ve alacağınız üyelik ile sisteme erişim sağlayabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresi üzerinden e devlet hizmet ekranına erişim sağlayarak hemen IMEI sorgulama yapmaya başlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*