İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU


Kişilerin işsiz kalması durumlarında devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişilerin belirli bir süre boyunca bu maaşı alması mümkünken bu konuda sigorta prim ödemelerini bakılmaktadır. İşsizlik ödeneği kişilerin haksız sebeplerle işten ayrılması halinde geçerli olmaktadır.

Bu açıdan kişilerin istifa gibi durumlar ile işten ayrılması sonrasında işsizlik maaşını alabilmesi mümkün değildir. İşsizlik maaşı alan kişilerin aynı zamanda müracaat etmesi de gerekmektedir. İnternet üzerinden açılan sayfa aracılığıyla kişiler kolay bir şekilde işsizlik ödeneği başvurusunda bulunabilmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin e devlet üzerinden üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması ve giriş sonrasında sorgulama formunda yer alan tüm detayları ekrana girmesi gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu için formun doldurulması yeterli olabileceği gibi formun kuruma iletilmesinin ardından incelemeler yapılacaktır. Kişilerin işten ayrılma süreci incelenecek ve sigorta prim ödemeleri takip edilecektir. Kişinin işsizlik ödeneği başvurusunun onaylanması halinde ise sigorta prim ödemeleri dâhilinde ne kadar süre için ödemelerin yapılacağı da tespit edilmektedir.

 

Bu işlemlerin yapılmasını ardından kişiler kolay bir şekilde işsizlik maaşı almaya başlayabilir. İşsizlik maaşının alınmasında online olarak da yine takip işlemleri yapılarak güncel durum hakkında bilgi sağlanabilir. İşsizlik ödeneği başvurusu yapan kişiler ücretsiz bir şekilde bu işlemlerin yapabilirken başvuru sonrasındaki süreç de kısa sürede tamamlanmaktadır. İşsizlik ödeneği başvurusu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken önemli bir detay işsizlik başvurusu için kişinin 30 günlük bir süresinin bulunmasıdır. Kişiler işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik başvurusu için süreye sahip olmaktadır. Eğer bu süre sona ererse kişilerin başvuru hakkı iptal edilmektedir. Bu bakımdan başvuru yapacak kişilerin bu önemli kriterlere dikkat etmesi gerekir. https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu üzerinden başvurular yapılabilri.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*