İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI KİŞİLER GSS PRİMİ ÖDEYECEKLER Mİ?


İsteğe bağlı olan sigorta kollarında kişilerin Bağ-kur’a pirim ödemeleri yapmaları tamamen kendi isteklerine kalmış bir durum olarak bilinmektedir. Kişilerin özel alanda isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin bu durumda gss prim ödemesi söz konusu olmayıp sadece sigortalı olan kişilerde ki isteğe bağlı kapsamda yer alan kişiler mecburi bir şekilde GSS primi ödemek durumunda kalacaktır. Kişiler emekli olana kadar hiç bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanamayacakları için bu kişilerin zorunlu olan Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmesi şarttır. Özel kişilerde yer alan isteğe bağlı sigortalı olma durumu adı üstünde, istediği zaman emekli olabilmek suretiyle yapmış oldukları ödemeler olarak bilinir.

Türkiye’de getirilmiş kanunlar sonrasında kişilerin GSS ödemekten kaçma gibi bir durumu kesinlikle söz konusu değildir. Bu nedenle sigortalı kapsamda yer alan kişilerin GSS primi ödemeleri tamamen yaptıracakları gelir testi durumunun endeksine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu kişilerin gelir testi yaptırmayacak olması evin toplam geliri endeksine bağlı olarak kişiye GSS borcu çıkarılmış olacaktır.

GSS konusunda kişilerin mevzuata uygun hareket etmesi gerekmektedir. GSS için en önemli noktalardan birisi gelir testi olduğu için sigortanın bitiş tarihi itibari ile kişilerin GSS’ye geçici sağlayacağından dolayı herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için kişilerin mutlaka gelir testine girmesi gerekmektedir. Böylece herhangi bir sorun yaşanmadan sigortadan yararlanmaya başlamak mümkün olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*