İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ VE İDARİ PARA CEZASI


Sigortalı olan kişilerin belirli bir sebepler altında gerekçe göstererek işten ayrılmalarına yönelik bildirgelerin SGK’ya yazılı olarak yapılmaması sonucunda idari birimler altında para cezası çıkmaktadır.

Kişilerin bu konuda ayrılış bildirgelerini çıktığı günden itibaren vermeleri yasal hale gelmiş ve bu durumu kale almayan kişiler için çok farklı sebepler altında idari birim para cezasına çaptırılmak üzere mevzuatlar hazırlanmıştır.

5510 sayılı kanunun 102. maddesinde yer alan birinci fıkrasında kişilerin mevcutta olan iş yerlerinden ayrılması sonucunda ilgili işyerin ayrıldığına dair bildirge vermemesi ve bu suretle işten ayrılan işçinin yeni bir yere başlaması durumunda gelecek yeni işe giriş bildirgesi durumu tespit edildiğinde kişinin eski çalıştığı yerin işten ayrılış bildirgesi vermemiş olduğu kanıtlanmış olacaktır.

İşten ayrılış bildirgesi vermeyen kişilerin bu konuda alacakları idari para cezası ilk etapta asgari ücret tutarı yani 1.300 TL kadar ceza kesilmektedir. Aynı durumun ikinci kez tekrarlanması durumunda ilgili durum tam asgari ücretin 8 katına çıkarak ilgili idari para cezası ise tam 10.400 TL olmaktadır.

 

Kişilerin belirtilen durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Cezaların ağır olması bu konuda ciddi sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu tip ağır bedellerin ödenmemesi için kişilerin mevzuatlara uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak adına SGK’ya başvuru yapılabilir. Böylece hangi konularda kişilerin sorumlu olduğu öğrenilerek işlemler tamamlanabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*