KOSGEB DESTEĞİ


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Türkiye’de özellikle iş fikri olan kişiler tarafından ilgi görmektedir. Kişiler destek alabilmek ve iş açabilmek için kurslara katılarak kursları tamamlamak ve ardından alınacak destekler ile bu iş fikrini hayata geçirmeye çalışmaktadır.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından sunulan kurslar ve eğitimler bu açıdan oldukça önemlidir. KOSGEB desteğinin alınması pek çok konusunda işleri kolaylaştırdığı gibi kişiler için aynı zamanda bir güvence de sağlanmaktadır. Özellikle iş açmak için yeterli nakitti bulunmayan kişiler Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığı ile bu imkânlara sahip olabilmektedir.

KOSGEB Destek Şartları Ve Mevzuat

KOSGEB tarafından destek programı uygulanmaktadır. Bu programda yurt içi fuar desteğinden eğitim desteğine kadar farklı alanlarda destek sağlanmaktadır. Fakat kişilerin dikkat etmesi gereken önemli noktalardan birisi desteklerin bölgelere göre farklılık gösterebildiğidir. Destek sayfasında da görüleceği üzere 1. Ve 2. Bölgeler ayrı, 3, 4, 5. Ve 6. Bölgele ayrı sınıflandırılmış ve bu bölgelerde uygulanan oranlar da farklı şekilde hazırlanmıştır. Bu konuda yüzde 50’ye yüzde 60 gibi bir farklılık bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB desteği için üst limitler de belirlenerek sağlanacak desteğin maksimum rakamları da kişiler ile paylaşılmıştır.

E Devlet KOSGEB Hizmetleri

E devlet üzerinden KOSGEB ile ilgili bilgi alınması mümkün kılınırken, tek bir hizmet kullanıma sunulmuştur. Kişiler işletme durum sorgulama yaparak e devlet üzerinden durum bilgisi alabilmektedir. Bunun için seçilmesi gereken ekran şöyledir;

 

 

Bu sayfada kişilerin işletme bilgilerini alabilmesi için vergi numarasını girmesi gerekmetkedri. Vergi numarasının girilmesi yeterli olduğu gibi bilgi girişi sonrasında güncel durum bilgisi ekranda yer alacaktır. Böylece kişiler çok kolay bir şekilde KOSGEB desteği ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme VE Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile olan ilişkilerin son durumunu öğrenebilmektedir.

Üstelik işlemler ücretsiz bir şekilde yapıldığından dolayı güncel durum hakkında bilgi almak isteyenler tekrar tekrar sorgulama yapabilir. Sorgulama yapmak isteyenler direk https://www.turkiye.gov.tr/isletme-durum-sorgulama adresini ziyaret edebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*