KÜMELENME DESTEK PROGRAMI


E devlet üzerinden sunulan hizmetlerden bir tanesi de Kümelenme Destek Programı’dır. Kümelenme Destek Programı sayesinde kişiler kolay bir şekilde program ile ilgili işlemlerini online olarak yapabilmektedir.

Kümelenme Destek Programının Hedefi Nedir?

  • Türkiye’deki üretimlerin arttırılması ve verimin yükseltilmedi
  • İhracat payının arttırılması
  • Yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi ve ihraç edilmesi
  • Nitelikli iş gücünün arttırılması

Kümelenme Destek Programı Desteği Ne Kadardır?

Kümelenme Destek Programı ile birlikte belirli oranlarda destek verilirken, bu destekler ile ilgili detaylar da paylaşılmış durumdadır. Bu kapsamda kişilerin alacağı destek için 5 yıllık bir süre öngörülürken, bu 5 yıllık süre içerisinde Kümelenme Destek Programı olarak kişilere 25 milyon TL ödenek ayrılmaktadır. Ayrıca ödemelerde belirli kriterler de getirilmiştir. Destek oranında iş planının toplam bütçesinin yüzde 50’sinden fazla olmama kriteri vardır. Bu bakımdan kişilerin ne kadar ödeme alacağı ile ilgili bu kriter de oldukça önemlidir.

Başvuru yapacak kişilerin bu konuda e devlet üzerinden işlem yapması gerekir. E devlet aracılığı ile yapılan işlemlerde dikkat edilecek önemli bir detay kişilerin mutlaka e devlet üyeliğini olmasıdır. Eğer e devlet üyelik bulunmuyorsa herhangi bir işlem yapması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kişilerin bu detaya dikkat etmesi gerekir. Üyeliği olmayan kişilerin üyelik alması ile birlikte işlemlerden yararlanabilmesi de mümkün olacaktır. Bu kapsamda üyelik alma işlemlerinin yapılması gerekir. Üyelik almak için PTT’ye gidilebilir. PTT’de şifre ücretli olarak satılmaktadır. Bu nedenle kişilerin bir defaya mahsus ücret ödemesi gerekecektir. Şifre alındıktan sonra ise TC kimlik numarası ile birlike kolay bir şekilde sisteme giriş yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*