MAHKEME DOSYA SORGULAMA


Mahkeme Sorgulama Ve Uyap Sistemi

Kişilerin adliye işlemleri hakkında tamamen kendilerini koruma altına alabilmek ve bu doğrultuda haklarını bertaraf edebilmek açısından çeşitli davalar içerisinde yer almaktadır. Kişilerin açmış oldukları davaların ne durumda olduğunu öğrenebilmeleri ve buna istinaden dava takibi yapabilmeleri oldukça önem arz eden kriterler arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilerin davada yer alacak olması veya açtığı davayı takip edecek olması sonucunda karşımıza gelecek olan E-devlet sistemi tüm işlemlerimizi ve beklentilerimizi çözecektir. Kişiler bu konuda işlem yapabilmek için derhal E-devlet şifresine sahip olmalı ve buna bağlı olarak şifre sahibi değilse PTT üzerinden kendilerine özel şifre almaları gerekmektedir.

E-devlet üzerinden mahkeme sorgulama ve ilgili uyap hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişilerin ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/davalarim bağlantıya tıklaması yeterlidir. Giriş yapılacak olan yer tamamen Adalet Bakanlığı hizmetlerinden birisi olan davalarım kısmıdır. İlgili sayfa içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanını tıklamanız sonucunda E-devlet ve T.C kimlik bilgileri girmeniz durumunda tüm mahkemelerinizi, davalarınızı bu alanda sorgulayabilirsiniz.

Mahkeme dosya sorgulama sadece mahkemesi bulunan kişiler için değildir. Herkes mahkeme durumunu gözden geçirmek için mahkeme dosya sorgulama yapabilir. Mahkeme dosya sorgulama işlemlerinde e devlet üzerinden sunulan hizmetler tercih edilmelidir. Kişilerin sadece üyelik giriş ile erişebileceği mahkeme bilgilerinde ilk olarak e devlet üyelik girişi yapılmalıdır. Üyelik ekranında kişilerin üyelik bilgilerini kullanması sonrasında mahkeme dosya sorgulama ekranı görülür.

Mahkeme dosya sorgulama yapan kişilerin mevcut mahkemeleri hemen alt kısımda listelenir. Bu bölümde yer alan mahkeme bilgilerinin incelenmesi sayesinde kişiler zorlanmadan mahkeme takibi yapabilir. Özellikle detaylı bilgi almak isteyenlerin mahkeme dosya sorgulama sonuç sayfasında yer alan detay görüntüle butonuna tıklaması gerekir. Böylece bir sorun yaşanmadan davanın detayları görüntülenerek bilgi alınabilir. Sunulan hizmette herhangi bir sınır bulunmadığından dolayı kişiler istediği zaman mahkeme dosya sorgulama yapabilir.

Kişinin adı üzerinden açılan tüm davalar sorgulama sonucuna yayınlanmaktadır. Kişilerin dava takibi yapmasının yanında özellikle adına açılan bir dava olup almadığını öğrenmek için de UYAP dosya sorgulama yapması gerekir. Mahkeme dosya sorgulama sonrasında alınan bilgilere göre işlemlere devam edilebilir. Ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan mahkeme dosya sorgulama hizmetlerinde e devletin yanında UYAP sistemi de tercih edilebilir ve kullanılabilir durudadır. Bu açıdan mahkeme dosya sorgulama için kişiler mevcut seçenekleri değerlendirebilir.

Mahkeme Dosya Sorgulama Detayları

Mahkeme dosya sorgulama işlemlerinde detaylı bilgi almak isteyen kişiler sorgualma.biz.tr sitesinde yer alan mahkeme dosya sorgulama rehberini de inceleyebilir. Üyelikten mahkeme takibine kadar kişilerin zorlanabildiği bölümler yer aldığından dolayı kişilerin konuyla ilgili bilgi alması yarar sağlayacak ve işlemlerin kolay bir şekilde yapılması mümkün olacaktır.

Mahkeme ile ilgili işlemlerin belirtilen şekilde yapılması, bilgilere ulaşması konusunda yeterli olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*