MEB SINAV SONUÇLARI SORGULAMA


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların sonuçlarına ulaşmak isteyen kişiler interneti kullanabilmektedir. MEB sınav sonuçları sorgulama yapmak isteyenlerin e devlet üzerinden işlem yapması gerekmektedir. Fakat bununu için ilk olarak e devlet girişi yapılmalıdır.

E Devlet Giriş

Kişilerin MEB sınav sonuçları sorgulama yapabilmesi için ilk olarak e devlet girişi yapması gerekmektedir. E devlet girişi yapılması ile birlikte sorgualma ekranı açılacaktır. Eğer kişilerin üyeliği bulunmuyorsa, e devlet üzerinden alınabilecek herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişilerin sorgulama yapmak için mutlaka üyelik alması gerekmektedir. Üyelik konusunda PTT’ye giderek şifre alınması yeterlidir. Şifre ise ücretlidir.

MEB Sınav Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

MEB sınav sonuçları sorgulama yapmak isteyenlerin belirtildiği gibi giriş sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı menüsü altında yer alan hizmet ekranını kullanması gerekmektedir. Bu konuda seçim yapılması gereken işlem şöyledir;

 

Resimde görülen hizmete tıklanması halinde ise kişiler kolay bir şekilde sorgulama ekranına erişebilecektir. Hizmet ekranı ise şöyledir;

 

Tarih bölümünde hangi tarihlerde sınava girilmişse, o tarih aracılığı seçilmelidir. Ardından sorgulamaya tıklanması ile birlikte girilen tarihler arasındaki sınavlar ve o sınavlardan alınan sonuçlar ekranda yayınlanmaktadır. Bu bakımdan MEB sınav sonuçları sorgulama yapmak oldukça kolaydır.

Geçmişe dönük olarak da yine e devlet aracılığı ile MEB sınav sonuçları sorgulama yapılabilmektedir. MEB sınav sonuçları sorgulama işlemleri ücretsiz bir şekilde yapıldığından dolayı kişilerin işlem yapması noktasında herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Aynı zamanda MEB sınav sonuçları sorgulama sonrasında elde edilen sonuçları çıktı olarak alarak, başarı da belgelendirilebilir.

Kişilerin e devlet üzerinden yapabildiği bu işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden de yapabilmesi mümkündür. MEB tarafından oluşturulan online uygulamalar sayesinde sınavlara dair tüm detaylar öğrenilebildiği gibi girilen sınavlardaki başarılara kadar geniş bir hizmet ağından yararlanarak ihtiyaçlar giderilebilmektedir. Aynı e devlet sisteminde olduğu gibi kişilerin sorgualma yapması ücretsiz bir şekilde sağlanabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-sonuc-sorgulama adresine giriş yapılması bu konuda yeterli olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*