MOBİL CİHAZ KAYIP/ÇALINTI İHBAR BİLDİRİMİ


Vatandaşların cihazlarının çalınması durumlarında konuyla ilgili başvuru yapabileceği hizmetler oluşturulmuştur. Mobil cihaz kayıp çalıntı ihbar bildirimi olarak oluşturulan hizmet sayesinde kişiler kolay bir şekilde konu ile ilgili devletin yetkili birimlerinden yardım alabilmektedir.

İhbar bildirim oluşturulduktan sonra cihaz ile ilgili teknik takip ve gerekli işlemler yapılarak cihazın yerinin tespit edilmesi mümkündür. Bu açıdan mobil cihaz kayıt çalıntı ihbar bildirimi yapan kişilerin telefonları için kısa bir araştırma yapılmakta ve herhangi bir sonuca ulaşılması halinde konu ile ilgili girişimler başlatılmaktadır.

Mobil cihaz kayıp çalıntı ihbar bildirimi yapmak isteyen kişilerin bu konuda internet üzerinden işlem yapılması mümkündür. E devlet üzerinden uygulamaya koyulan hizmet sayesinde kişiler istediği zaman başvurularını iletebilmekte ve böylece kolaylıklar yararlanabilmektedir. E devlet üzerinden işlem yapmak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapması ise üyelik giriş yapılmalıdır. Giriş sonrasında ise yararlanılmasına gereken ekran resimde görüldüğü gibidir;

 

Resimde görüldüğü üzere kişiler hizmet ekranı üzerinden kolay bir şekilde işlemlerini yapabilmektedir. Fakat sadece e devlet üyeliğinin olması değil, ekranda yer alan formun da doğru bir şekilde doldurulması, tüm detayların girilmesi gerekir. Kişilerin mobil cihazlar ile ilgili yararlanabileceği online hizmetler sadece kayıp çalıntı ihbarı bildirme ile sınırlı değildir. Kişilerin yaptıkları bildirimleri takip edebilmesi amacıyla bildirim sonucu sorgulama olarak da hizmetler kullanıma sunulmuştur.

Bu açıdan kişiler bildirim yaptıktan sonra bildirimlerin durumunu online olarak yeni e devlet üzerinden takip etme şansına sahiptir. Sunulan hizmetlerden ücretsiz bir şekilde yararlanacak kişiler herhangi bir şekilde sınırlama olmaksızın hizmetlerden faydalanabilmektedir. E devlet üyeliğiyle sisteme giriş yapılması yeterli olup kişiler aynı zamanda mobil uygulamalar üzerinden de aynı işlemleri yapabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/btk-kayip-calinti-ihbar-bildirimi bağlantısı bu konuda tercih edilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*