MOBİL/SABİT/İNTERNET/KABLO TV/UYDU İŞLETMECİLERİNDEN BORÇ VE ALACAK SORGULAMA


Kişilerin mobil, internet, kablolu TV ya da uydu gibi çeşitli hizmetleri aldığı işletmelere dair borç sorgulaması yapabilmesi mümkündür. İşletmelerden borç ve alacak sorgulama yapmak isteyen kişilerin bu konuda internet üzerinden sunulan hizmetleri tercih etmesi gerekmektedir.

İnternet aracılığıyla e devlet üzerinden kullanıma sunulan bu hizmetlerde hizmetin adı Mobil/Sabit/İnternet/Kablo TV/Uydu İŞLETMECİLERİNDEN Borç ve Alacak Sorgulama Olarak belirlenmiştir. Bu açıdan e devlete giriş yapan kullanıcıların Mobil/Sabit/İnternet/Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama hizmetinden yararlanması yeterli olacaktır. Hizmet ekranına giriş yaptığında kullanıcılara ilk olarak e devlet üyelik bilgileri ile sisteme giriş yapması gerektiği belirtilecektir. E devlet üyelik bilgilerini kullanarak sistemi üyelik girişi yapan kişiler ise bu işlemlerin ardından güncel borç bilgisini ekranda yayınlanan bilgiler üzerinden görebilmektedir. Güncel borç bilgisinin öğrenilebilmesi adına yapılan sorgulamalar da kişilerin herhangi bir bilgi girişi yapmasına gerek kalmamaktadır.

Sorgulama Nasıl Yapılır?

Direk TC kimlik numarası üzerinden işletmelerden alınan hizmetler tespit edilmekte ve bu hizmetlere dair herhangi bir borcun ya da alacağın olup olmadığı kontrol edilmektedir. Konuyla ilgili yapılan örnek bir sorgulama sonucu ise şöyledir;

Resimde görüldüğü gibi Turkcell, Avea, Vodafone ve Türk Telekom gibi çok farklı firmalara dahil sorgulama yapılarak bilgi alınabilmektedir. Hizmet ekranına erişim sağlamak isteyen kişilerin yararlanması gereken bağlantı ise https://www.turkiye.gov.tr/btk-mobil-sabit-internet-kablo-tv-uydu-isletmecilerinden-borc-ve-alacak-sorgulama olarak belirlenmiş durumdadır. Bu hizmet ekranı üzerinden yapacağınız işlemler ile birlikte kolay bir şekilde bilgi alma şansını elde edebilirsiniz. Konuyla ilgili yapılan işlemlerde vatandaşların pek çok konuda bilgi alabilmesinin mümkün kılınması adına e devlet hizmetlerinin geliştirildiği belirtilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*