ÖSYM SINAV SONUCLARI


Türkiye’de ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için kişilerin sınav sonuçlarını öğrenme noktasında yine ÖSYM internet sitesinde kullanması gerekmektedir.

ÖSYM internet sitesi üzerinden yapılan sorgulama işlemleri ile birlikte girilen sınavlardan alınan başarı kolay bir şekilde görüntülenmektedir. ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda Sonuçlar belli bir takvime göre açıklanmaktadır ve internet üzerinden duyurulmaktadır. Önceki yıllarda sınav sonuçları adayların adreslerine posta yolu ile gönderilirken artık bu sistem iptal edilmiş ve sınav sonuçları tamamen internet üzerinden açıklanmaya başlanmıştır. Bu nedenle ÖSYM tarafından yapılan bir sınava giren kişinin sınav sonuçlarını öğrenebilmesi alınan internetten yardım alması gerekmektedir.

ÖSYM Sınav Sonucu Sorgulama

ÖSYM sınav sonuçlarını  sonuc.osym.gov.tr  adresine giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden sunulan hizmetler ile birlikte sınavlara dahil tüm detaylara erişim sağlanabilmekte ve bilgi alınabilmektedir. Bu açıdan sınavlar ile ilgili işlem yapmak isteyen kişilere kolay bir şekilde bilgi alabilmesi mümkündür. Online olarak yapılan sorgulama işlemlerinde kişilerin TC kimlik numarası üzerinden sorgulama yapabilmesi mümkündür. Bu şekilde yapılan sorgulama işlemlerinin ardından kişilere sınavlardaki başarı durumunun yer aldığı belge ekranda görüntülenecektir ve bu belgede sınavdaki tüm sorular ve sınav sonuçlarına yönelik doğru yanlış ve puan bilgileri yayınlanacaktır.

Resmi olarak yayınlanan bu belgelerin yazıcı yardımıyla çıkarılması ile birlikte resmi olarak kullanılması da mümkün olmaktadır. Bu bakımdan kişilerin kolay bir şekilde işlem yapabilmesi için oluşturulan bu hizmetler vatandaşların sınavlara dahil tüm soru işaretlerini giderilmesini sağlamaktadır. Konuyla ilgili işlem yapmak isteyenlerin belirtilen internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde bilgilerine ulaşabilmesi mümkündür.

Ayrıca ÖSYM tarafından geliştirilen üyelik sisteminin kullanılması bu konuda avantaj sağlayan bir diğer durumdur ve üyelik alınarak kolay bir şekilde sınavlar ile ilgili daha sonra da işlemler yapılabilir. Üstelik geçmiş yıllara dönük olarak da sınav sonuçları sorgulama ve sınav sonuç belgesinin alınabilmesi mümkün durumdadır. ÖSYM tarafından sunulan tüm hizmetler ücretsiz olarak kullanıcılara ulaştırıldığından dolayı herhangi bir bedel ödemeden kolay bir şekilde sizler de bilgi alabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*