PRİM EKSİĞİ OLANLAR EMEKLİ OLABİLECEK


Emekli olmak isteyen kişilerin hem yaş hem de prim açısından gerekli kriterler sağlaması gerekirken Türkiye’de pek çok vatandaşın yaş kriteri tutsa dahi prim açısından eksiği olmaktadır.

Prim çalışılan süre içerisinde iş verenler tarafından sigortalının hesabına yapılan ödemeler olurken bu konuda eksiği bulunan ve emekli olma hakkını elde edemeyen vatandaşlara devlet tarafından bir imkan sağlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan bu çalışmalarda prim eksiği bulunan vatandaşların borçlanma ile emekli olabilmesi amaçlanırken yapılan düzenlemeler Meclis’te görüşerek yasalaştı. Düzenleme doğrultusunda vatandaşların geriye dönük olarak prim borçlanması yapabilmesi sağlanırken eksik günler borçlanma yoluyla sigortaya aktarılabilecek.

Kişilerin prim borçlanması sonrasında elde edilecek günler sayesinde emekli olma hakkı doğarken bu sayede vatandaşlar hem çalışmadan prim kazanacak hem de emekli maaşı almaya başlayabilecek. Kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi geriye dönük olarak yapılacak borçlanmada prim sayısına bağlı olarak ödenmesi gereken tutarın da artacağıdır.

Bu nedenle çok yüksek tutarlarda ödemelerin yapılması gerekebilmektedir. Geriye dönük borçlanmalarda ödemeler ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken kişilerin aynı zamanda bu imkândan yararlanabilmesi adına mutlaka sigortasında en az 1800 primin bulunması gerekmektedir.

1800 primden daha primi bulunan kişilerin bu imkândan yararlanması söz konusu olmazken kişilerin düzenlemelerin sürekli olması sayesinde 1800 günü geçtikten sonra borçlanma yaparak emekli olabilmesi mümkün olacak.

Hükümet tarafından emekli olamayan kişiler için atılan bu adımın milyonlarca vatandaş umutlandırırken prim eksiği nedeniyle emekli olamayan ve maaş alamayan kişiler de artık maaş almaya başlayabilecek. Her ne kadar toplu bir ödeme yapılması gerekse de düzenli olarak yapılacak maaş ödemeleri sayesinde kişiler belli bir süre sonra yaptıkları ödemeleri de geri almış olacak.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*