PRİME ESAS KAZANÇLARIN HESABINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


Sigortalı kapsamda yer alan kişilerin yaptıkları hizmet dökümleri içerisinde ele aldıkları brütlere hangi kazançların dahil edildiği konusudur. 5510 sayılı kanun gerekçesiyle 4A kapsamında yani SSK kapsamında olan sigortalı kişilerin ölüm, doğum, evlenme yardımları, görev yollukları, görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı gibi durumların tamamı brütlere dahil edilmektedir. Hak edilen ücretler aylara bölünmek üzere prime tabi tutulur. Kişilerin hak ettikleri prim ödemeler her ay düzenli olarak brüt olarak yansımaktadır. Prim hesabında dikkat edilmesi gereken husus prim hesaplarının esas tutulacak günlük kazançların, sigortalı olan kişinin bir ay içinde prime esas tutulmuş olan gelir rakamının 30/1 yani otuzda biri olarak hesaplanır.

Günlük kazançların hesaplara esas tutulması sonucunda kişilerin çalışmamış olduğu günler hesaba alınarak geriye kalan çalışmış günde elde edeceği aylık kazanç ele alınarak prime esas olan rakam olarak hesaplanır. Bireysel emeklilik gibi sistemlere ödenen rakamların aylık toplamlarından ortaya çıkacak olan her türlü prime esas kazanca kesinlikle tabi tutulmaz.

 

Ülkemizde kişilerin gelirleri üzerinden titiz bir şekilde incelemeler yapılmaktadır. Prime esas kazanç başta olmak üzere tüm kazançlar için kişilerin mutlaka kurumlar üzerinden konuyla ilgili bildirimlerini yapması ve tüm işlemlerin yasal olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bu konuda herhangi bir ihmal, kişilerin yüksek meblağlarda ceza almasına neden olabilmektedir. Bu da istenmeyen bir durumdur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*