SAĞLIK HAK SAHİPLİĞİM VAR MI?


Sosyal güvenlik kurumunun kişilere sağlık hakkında hizmet bilgilendirmeye yönelik yapmış olduğu çalışmalar içerisinde kişiler SMS yöntemiyle hak sahipliği oldukları bütün sağlık bildirimlerini alabilmektedir. Bir çok önemli sağlık hizmetlerinin zaman, zaman oldukça yüksek rakamlara yapılması sonucunda kişilerin ilgili hizmeti alamadığı net olarak görülmektedir. Getirilen uygulama sayesinde kişiler sicil no veya T.C no desteği ile sağlık bakanlığından hangi hizmetleri alabileceğine yönelik çeşitli bilgiler alabilmektedir.

Hak sahipliği sorgulaması yapmak isteyen kişilerin cep telefonu kullanıyor olması yeterlidir. Cep telefonunuzun mesajlar bölümüne girmeniz ve mesaj yaz alanından “S” yazıp boşluk bırakıp T.C kimlik numaranızı yazıp boşluk bırakıp son olarak Aile Sıra No yazıp direk 5502‘ye mesaj gönderebilirsiniz. İlgili uygulama sayesinde SMS ile göndermiş olduğunuz mesajların tamamı SGK’nın kendi veri tabanı üzerinde kayıt edilmektedir. Tüm işlemler kişilerin T.C kimlik numarasına göre yapıldığı gibi tüm sonuçlar ise T.C kimlik numarasından belli olacaktır. Kişi alacağı SMS bilgilendirmesi içerisinde hangi hastaneden hangi sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini öğrenebilecektir.

 

Belirtildiği şekilde yapılacak şilemlerde kişilerin kolay bir şekilde bilgi alması sağlanırken sadece hak sahipliği konusunda değil, diğer konularda ad kişiler SMS servisi üzerinden istediği bilgiyi öğrenebilmektedir. Sunulan hizmetler kuruma gitmeden ya da online olarak işlem yapılmadan bilgi alınmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan özellikle acil olarak bilgi alınmak istendiğinde ilgili hizmetler kullanılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*