SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?


Koronavirüs salgını sonrasında sosyal hayatımızda ve günlük hayatımızda köklü değişiklikler oldu. Her geçen gün yeni bir normale ayak uydurmaya çalışıyoruz. Sosyal hayatın devamlılığını sağlamak için yetkililer yoğun çaba sarf ederken salgının seyrine göre de yeni önlemler alınabiliyor. Tedbirler bazen gevşetiliyor bazen sıkılaştırılıyor. Bu tedbirler kapsamında hes kodu, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma düzenlemeleri gibi önlemler yer alıyor. Bunların dışında virüsün yayılımını ve vaka sayılarını düşürebilmek için seyahat kısıtlamaları da getirilmektedir. Seyahat kısıtlamaları bazen 65 yaş üstü için oluyor bazen de tüm vatandaşlarımızı kapsayabiliyor.
Geldiğimiz noktada vaka sayılarındaki artış ve hasta sayılarındaki artışı önlemek için seyahat kısıtlamaları getirilmiştir. Uygulamaya konulan seyahat kısıtlamaları tüm vatandaşlarımızı kapsamaktadır. Tam kapanma şeklinde adlandırılan yeni kurallar çerçevesinde şehirler arası ulaşım seyahat iznine tabi tutulmuştur. Seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın seyahat izni almaları gerekmektedir.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

İki haftayı geçen tam kapanma önlemleri ile birlikte seyahat izni alma konusunda yapılan aramalar çoğalmıştır. Bilmeniz gereken seyahat inin belgesi alma işleminin iki şekilde yapıldığıdır. Bunlardan ilki ALO 199 diğeri ise e devlet üzerinden yapılan başvurudur. Seyahat izin belgesi almak için e devlet sistemine giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru?yeni=basvuru e başvuru kısmından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Tam Kapanma Genelgesi vatandaşlarımızın bu dönemde yapacakları seyahatleri yeniden düzenlemiştir.

1- 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar tam kapanmaya uygulamasına geçildi.

2- Belirtilen tarih aralığında kesintisiz olarak sokağa çıkma yasağı olacaktır. İçişleri Bakanlığının yayımladığı tam kapanma genelgesinde belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık alanlarında istisnası olan kuruluşlar haricinde diğer tüm iş yerleri çalışma faaliyetlerine yasak boyunca ara vereceklerdir.

3- Büyük zincir süper marketler pazar günleri kapalı olacaktır. Haftanın diğer günlerinde belirlenen çalışma saatlerinde hizmetlerini vermeye devam edeceklerdir.

4-Restoran ve kafeler sadece paket servis hizmeti vereceklerdir. Belirlenen şartlara uygunluk gösteren iş yerleri hizmetlerini 24 saat şeklinde verebilecekleridir.

5- Şehirler arası seyahat etme istisnasız olarak izin alınarak yapılabilecektir. Şehirler arası toplu taşıma araçları %50 kapasiteyle çalışabilecektir.

6- Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.


26 Comments Posted

  1. İzmir, Erzurum istikametine ikamet etiğim erzurum iline dönmeyeye talep ediyorum yaşadığım şuanki izmir ilinde iş için bulunmaktayım işimin bayram nedeniyle işçileri izne çıkardı benimde kalacak bir yerim olmadığı için ikametgah adresime dönmeyi talep ediyorum uçak biletimi daha önceden kestim için son paramı bilete verdim aksi taktirde izin çıkmasa yatma ve yemek param bile yok dışarda kalırım aksi taktirde sizden biraz olumlu bakmanızı rica ve arz ederim saygılarımla

  2. İstanbul da çalışıyorum Adana/Ceyhan da ikamet ediyorum bayram ve yasaklar nedeniyle evime gitmek istiyorum bunun içinde sizden izin kağıdı almak istiyorum. GEREĞİNİN YAPILMASINI ARZ EDERİM

    • İzin alabildiniz mi ? Bende malatya da çalışıyorum bayramdan dolayı 10 mayısta ikamet adresime kendi aracımla dönmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor

  3. Nevşehir Kapadokya Hastanesi’ne randevum vardı izin belgesi almak istiyorum pazartesi günü için yardımcı olursanız sevinirim Konya’dan Nevşehire

  4. İstanbul’da çalışıyorum yasaklar nedeniyle şirket kapanacak sizde afyonkarahisara seyahat izin belgesi almak istiyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*