SGK 2022 ÖZÜRLÜ MAAŞI


Kişilerin 2022 kapsamına bağlı olarak özürlü maaşı alabilmesi için ana şartlardan birisi sağlık kurulu rapor oranlarının %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Kişinin herhangi bir sosyal güvencesi yani 4A, 4B ve 4C kapsamında olmaması gerektiği ikinci ana şartlar arasında yer almaktadır.

Kişilerin hiç bir şekilde çalışmıyor olmasına bağlı olarak ailede yer alan kişi başına ilk 6 ay için 286 TL ikinci 6 ay için 300 TL üzerinde gerçekleşecektir. 2022 özürlü maaşı alan kişilerin sahip olduğu brütler içerisinde yer alan SGK’nın vermiş olduğu rakamların üstünde gelir sahibi olması durumunda maaş iptal edilecektir. Kişilerin özürlü raporuna sahip olmasıyla birlikte verilen şartlara uyum sağlayacak olması verilen müstahaklar doğrultusunda hak sahibi olabilmeleri mümkündür. Ödeme günleri tamamen kişilerin doğum tarihinin son rakamlarına göre gerçekleşmektedir. 0-5 olan kişiler her dönemin 5. günü ödemesi yapılmaktadır. 1-6 olan kişilere her dönemin 6. günü ödeme yapılmaktadır. 2-7 olan kişilere her dönemin 7. günü, 3-8 olan kişilere her dönemin 8. günü, 4-9 olan kişilere ise her dönemin 9. günü ödeme yapılmaktadır.

 

Özürlü maaşı konusunda kişilerin ödeme ve işlemlerini belirtilen şekilde yapması yeterlidir. Özürlü bireylerin yaşama katılması ve maddi açıdan kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına devlet tarafından böyle bir uygulamaya gidilirken, Türkiye’de bu yardımı alan pek çok vatandaş bulunmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*