SGK 4A ALMANYA/BULGARİSTAN EMEKLİ ÖDEMELERİ


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yurtdışında çalışan vatandaşlar için de emeklilik hakkı doğmuştur. Bu konuda kişilerin iki seçeneği bulunmaktadır. İstenilirse, yurtdışında emekliye ayrılmak mümkündür. İsteğe bağlı olarak kişiler SGK’daki sigorta hesaplarına yurtdışındaki süreleri borçlanma yolu ile alabilir.

Kişilerin SGK üzerinden emeklilik halinde maaş ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır. Bu konuda SGK diğer ülkelerin ilgili kurumları ile anlaşma sağlamış ve ortak bir mevzuat dahilinde işlemler yapılabilmektedir. Bu imkânların sunulması, kişilerin yurtdışında yaptığı çalışmalar nedeniyle emeklilik konusunda herhangi bir mağduriyet yaşamasını önlemektedir.

 

Emeklilik konusunda SGK üzerinden işlemlerini yapan kişiler SGK hizmetleri aracılığı ile kolay bir şekilde durum takibi yapabilmektedir. Bu noktada yapılması gereken en önemli işlem e devlet girişidir. E devlet üzerinden sunulan SGK hizmetlerinde kişilerin bilgi alabilmesi noktasında e devlet üyeliğinin olması gerekir. Aksi halde hiçbir hizmet üzerinden bilgi sağlanamaz.

E devlet üyeliği girişi sonrasında ise kişilerin sigorta türüne göre kategoriler arasından seçim yapması ve emeklilik ile ilgili sunulan hizmetleri tıklaması yeterlidir bu sayede kişiler kolay bir şekilde emeklilik durumunu görebilmektedir. Üstelik sunulan hizmetlerde kişilerin bilgi alabilmesi adına emeklilik maaşından kesintilerine kadar detaylar aktarılmaktadır. Bu bakımdan merak edilen tüm bilgiler kuruma gitmeye gerek kalmadan e devlet üzerinden öğrenilebilmektedir sizler de aşağıdaki bağlantı aracılığı ile kolay bir şekilde bilgi alabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-almanya-bulgaristan üzerinden bu işlemler yapılabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*