SGK 4A SİGORTALI TESCİL KAYDI TESPİTİ


Kişilerin sigortalılık kapsamında yer alması durumunda bir çok alanları sorgulayarak kendi durumlarını ve vazifelerini kontrol etmekle yükümlü kalmaktadırlar. Kişilerin yatan sigortalarının ne aşamada gittiği konusunda bilgi sahibi olabilmeleri açısından önem arz eden primlerin tamamı E-devlet sistemi üzerinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple SGK sigorta sorgulama gibi işlemlerin tamamı E-devlet sistemi içerisinde yer alacağı gibi, kişilerin derhal E-devlet şifresi yöntemiyle sorgulama işlemi yapması gerekmektedir. E-devletin tamamen şifre yöntemiyle çalıştığını ve şifresiz herhangi bir işlem yapılmadığını ele alacak olursanız, şifre bilgisine sahip olmayan kişilerin doğrudan PTT üzerinden E-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir.

SGK Sigorta Sorgulama Giriş

4A ve 4B kapsamında yer alan sigortalı kişilerin çalıştıkları yerden sigortalı olmaları durumunda yapacakları her türlü sorgulama işlemleri tamamen ilgili https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresi üzerinden gerçekleşmektedir. Bağlantıya giren kişilerin ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” seçeneğini tıklaması ve yeni açılacak olan sayfa üzerinde 11 haneli vatandaşlık kimlik bilgilerini ve E-devlet şifresini girmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda kişiler sigorta sorgulama işlemini bağlanacakları sistem üzerinde gerçekleştirebilecektir.

 

Belirtilen adımları takip eden kişiler, sigorta hizmet dökümünü aldıktan sonra tescil kaydı bilgilerine ulaşmaktadır. Bu tür durumlarda kişilerin sigortasının başlayıp başlamadığından mevcut sigortanın güncel durumuna kadar tüm detaylar öğrenilebilmektedir. Bu tür hizmetlerin sunulması kişilerin kolay bir şekilde bilgi almasını sağladığı gibi kişilerin sigorta takibini kolaylaştırmaktadır.

E devlet üzerinden hizmetler ücretsiz bir şekilde sunulduğu için kişilerin işlem yapması da çok kolaydır. Online olarak yapılacak bu işlemlerde kişilerin sadece üyelik girişi yapması yeterli olduğundan işlemler hızlı bir şekilde de tamamlanabilmektedir. Bu bakımdan herkes zorlanmadan işlem yapabilir durumdadır


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*