SGK 4B BASAMAK BİLGİSİ


BAĞ-KUR sisteminde en düşük bir en yüksek 24 basamak yer almaktadır. Sigortalı olan kişiler, sigortalılığın başladığı tarih içerisinde ilk 12 basamaktan birini seçmek zorundadır. Ki istediği basamaktan başlamak isteyen kişilerin muhakkak yazılı olarak beyanda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde basamaklar daima birden başlamış olacaktır. Buna istinaden kişilerin hangi basamakta olduklarını teyit edebilmeleri veya yaptıkları basamak değişikliklerinin ne konumda olduklarını öğrenebilmeleri açısından sorgulama işlemlerinde ki ihtiyaç hat safhada yer almaktadır. Kişilerin buna benzer olan 4B basamak bilgilerini sorgulayabilmesi için muhakkak E-devlet şifresine ihtiyacı olacaktır. Bu tip durumların tamamı E-devlet üzerinden sağlandığı gibi, ilgili şifreler tamamen PTT şubelerinden temin edilebilmektedir.

Basamak bilgisi sorgulamak isteyen kişilerin E-devlet şifresini yanında bulundurmak suretiyle https://www.turkiye.gov.tr/4b-basamak-bilgisi olan bağlantıya girmeleri yeterlidir. Girilen sayfa içerisinde ki ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanını seçmeniz ve buna bağlı olarak yeni açılacak olan sayfa içerisinde ki talep edilen 11 haneli T.C kimlik no ve e-devlet şifresi girişi yapılmasından sonra kişiler hangi basamakta olduğunu öğrenebilirler.

Üyeliği bulunmayan kişilerin bu ekrana geçmesi mümkün olmadığından dolayı kişilerin üyelik alması gerekir. Üyelik işlemlerinde ise online olarak bankacılık seçeneği değerlendirilebilir. Online bankacılık seçeneğinde kişilerin bankaların online üyelik bilgilerini girmesi gerekir. Böylece sisteme giriş sağlanabilir. İlgili seçenekte PTT’ye giderek şifre almaya gerek kalmadan işlemler tamamlanabilir. İlgili seçenek herkes için geçerli olmakla birlikte online bankacılık üyeliği bulunmayanlar da üyelik alarak giriş sağlayabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*