SGK 4B HAK SAHİPLİĞİ


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan mevzuatlarda kişilerin sigortalarının aktif olması ile birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanan yararlanabilmesi durumuna gelmesin de hak sahibi olduğu tanımı kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hak sahipliği kişilerin sigorta üzerinden hak elde edebildi bir durumu ifade etmektedir. Kişilerin sigorta ödemelerinin başlamasıyla birlikte sigortası aktif duruma gelirken sağlık gibi hizmetlerden yararlanmak mümkün olmaktadır. Kişilerin bu tür durumlar için online olarak sorgulama yaparak bilgi alabilmek mümkün olduğundan dolayı SGK 4B hak sahipliği gibi sorgulamalar ile sizler de güncel durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

SGK 4B hak sahipliği sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin bu konuda online olarak e devlet girişi yapması gerekmektedir. E devlet girişi yaptıktan sonra SGK 4B hak sahipliği sayfasında aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacaktır.

 

Bu ekran üzerinden kişilerin ilk olarak e devlet üyelik girişi yapması gerekir. Üyelik girişi yaptıktan sonra ise sistemdeki engel kaldırılacağından dolayı kişiler kolay bir şekilde işlemlerini tamamlayabilecektir. SGK 4B hak sahipliği sorgulama işlemlerini yapmak ve sorgulama sayfasına hemen ulaşmak isteyen kişiler aşağıdaki bağlantıya tıklayabilir. Bağlantıya tıkladıktan sonra direkt e devlet üzerindeki ilgili sorgulama alanına erişim sağlanacak ve sorgulama yaparak bilgi almanız mümkün duruma gelecek. Yapılacak sorgulama sonrasında herhangi bir hatanın tespit edilmesi halinde ise kişilerin bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması ve konuyla ilgili itirazda bulunması gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*