SGK 4B İSTEĞE BAĞLI İLK TESCİL KAYDI


Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 4B olarak adlandırılan Bağkur’da kişilerin yeni bir yer açması ya da esnaflık yapmaya başlaması gibi durumlarda sigorta aktif hale getirilmelidir. Bu tür işleri yapan kişilerin sigorta olarak Bağkurlu olması zorunludur. Bu nedenle de iş yeri açılışında kişilerin aynı zamanda sigorta ile ilgili işlemlerinde yaptırması gerekmektedir. Mevzuatlarda zorunlu tutulan Bu işlemlerde kişilerin eksiksiz ve şekilde işlemlerini yapması gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak da ifade edilen 4B işlemlerinde kişiler kurumların kontrolünü çevrimiçi olarak yapabilmektedir.

SGK 4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı Nasıl Sorgulanır?

SGK 4B isteğe bağlı ilk tescil kaydı işlemlerini yapmak isteyen kişilerin e Devlet sistemini kullanması gerekmektedir. E devlet üzerinden yapılacak kayıt sorgulama işlemleri sayesinde kişilerin durumu sorgulaması yapması ve güncel bilgi oluşması oldukça kolaydır. E devlet üzerinden yapılacak SGK A4 ve isteğe bağlı ilk tescil kaydı sorgulama işlemlerinde kişilerin sistemi üyelik bilgileri ile giriş yapması gerekmektedir. Üyelik bilgileri ile giriş yapıldıktan sonra sistemde yer alan hizmete tıklanması bilgi alınması için yeterlidir.

 

E devlet üzerinden sunulan bu hizmetlerde kişilerin kolay bir şekilde işlem yapması amaçlandığından dolayı sadece üyelik girişi iletişim detayları Ulaşmak mümkündür. Bu açıdan kişilerin her hizmet için ayrı ayrı bilgi girmesine gerek kalmadan işlemlerini yapması son derece kolaylaştırılmıştır. Üstelik e devlet mobil sistemler kullanılarak ilgili işlemler cep telefonları aracılığıyla yapılabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*