SGK DUL MAAŞI SORGULAMA


Eş ölümü sonrasında ortaya çıkabilecek dul maaşının yapılandırılması vefat eden kişinin ilgili hayatını sürdürebilir konuma getirilebilmesi açısından sosyal devletin bu konuda bir çok şart ve kapsamlara göre dul maaşı verdiği bilinmektedir. Bir bayanın eşi ve babası vefat etmişse iki kişi üzerinden ev hanımına çift taraflı dul maaşı verilebilmektedir. Dul maaşı olan kişilerin herhangi bir bağ-kur kapsamı içerisinde sigortalı olmamış olması gerekmektedir. Dul olan kişilerin maaş alma konusunda ki en önemli değişkenliklerden birisi kesinlikle dul sayısı ile ilgilidir. Tek dul olan kişilere alınan maaşın %50’si iki dul olan kişilere %75’i üç dul ola kişilere ise maaşın tamamı bağlanmaktadır.

Kişilerin bu yönergeler doğrultusunda E-devlet sistemi içerisinde dul yetim maaşları hakkında sorgulama işlemi yapabilmeleri mümkündür. Sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin derhal E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Şifre sahibi olan kişiler direk https://www.turkiye.gov.tr/muhtac-dul-ve-yetim-maasi-basvurusu olan bağlantıya giriş yaparak açılacak olan ekranda gelen “ Kimliğimi Şimdi Doğrula “ alanına tıklamaları ve buna bağlı olarak açılacak yeni sekme içerisinde T.C kimlik bilgilerini ve E-devlet şifresini girmeleri ilgili sorgulama işlemlerini yapabilmeleri açısından yeterli olacaktır.

 

SGK dul maaşı bağlandıktan sonra dul eşin vefatına kadar maaş sürekli devam etmektedir. Fakat dul eşin evlenmesi halinde bu maaş kesilmektedir. Bu nedenle kişilerin bu detaya dikkat etmesi gerekir. Başvuru için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*