SGK E BİLDİRGE GİRİŞİ


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer alan 4B kapsamında yer alan Bağ-kur’lu kişilerin bu konuda işletmelerde çalıştırmak üzere eleman almaları sonucunda kanun yasasına göre verilen süreç içerisinde işveren kişinin, işçiye sigorta yaptırması gerekmektedir. Sigorta işlemi yaptırmayan kişilerin alacağı cezalar daima ağır olacaktır. Bu sebeple söz konusu ne olursa, olsun karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda kişilerin yeni işe girecek olmasıyla beraber işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim sağlaması gerekmektedir.

Daha çok işverene ait olan muhasebecilerin yapmış olduğu bildirim sistemi tamamen işveren kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Zorunlu olarak işçilerin elektronik ortamda bildirilmesi sureti en önemli kapsamlardan birisidir. Giriş ve çıkışlarda kullanılmak üzere en yaygın E-bildirge sistemi olarak bilinen alt yapıları kullanmak isteyen kişilerin doğrudan şu https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/loginldap bağlantıya giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yapan kişiler açılacak olan sayfada işçi adına hazırlamış oldukları belgeleri bir çok dosya uzantısıyla yükleyebilecek ve işçinin çalıştırılmak üzere anlaşma yapıldığını buna bağlı olarak da tüm bilgilerin E-bildirge üzerinden kişinin sigortalı olabilmesini sağlayabilecektir.

 

SGK işlemlerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Kişilerin ve özellikle iş verenlerin zamanında işlem yapmaması halinde cezai işlemler uygulanabilmektedir. Bu bakımdan süreç çok daha zorlu geçecektir. Üstelik SGK için kesilen cezalarda maddi tutar oldukça yüksek olduğu için kişilerin ödeme zorluğu yaşaması ve mağdur olabilmesi mümkündür. Bu nedenle tüm işlemlerin resmi prosedüre uygun olması gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*