SGK E BİLDİRGE


İşveren kişilerin çalıştırdıkları elemanlarına ait olan sigorta prim belgelerini internet üzerinden bildirmelerine yönelik olan tahakkuk bedelleri gibi bir çok işlemlerin gerçekleşmesine verilen isimlerden birisi E-bildirge olarak bilinir. İşveren kişilerin yaptıkları iş doğrultusunda çalıştırdıkları elemen sayısı üç ve üzerindeyse tüm bilgileri ve evrakları e-bildirme sistemiyle göndermeleri gerekmektedir. E-bildirge üzerinde aylık prim ve hizmet belgesi işlemler, sigortalı hesap fişi işlemleri, sigortalının tekrar işe başlama bildirgesi, e-borcu yoktur belgesi alma, kullanıcı işlemler, işveren borç görüntüleme / borç ödeme, T.C kimlik ile sigortalı sorgulama gibi bir çok önemli işlemler sağlanabilmektedir.

İşveren kişilerin zorunlu biçimde e-bildirge sistemini kullanması kanunen şart hale gelmiş olup, SGK işlemlerini genellikle işveren kişilerin tutmuş olduğu veya çalıştırmış olduğu muhasebe departmanı halletmektedir. Kişilerin E-bildirge işlemi yapabilmesi için muhakkak https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/loginldap olan adrese giriş yapmaları ve sayfada yer alan kullanıcı adı, sistem şifresi, işyeri şifresi gibi bilgileri girmeleri doğrultusunda her türlü evrak dosyasını istediği formatta gönderebilecek ve bildirgelerini rahat bir şekilde yapabilecektir.

 

Belirtilen adres üzerinden yapılan işlemlerde kişilerin kolay bir şekilde bildirgeleri iletebilecektir. Konuyla ilgili yapılan işlemlerde kişilerin sorumluluklarını yerine getirmesi de sağlanmaktadır. Özellikle yeni bir işe başlayan çalışan için bildirim yapılmaması ciddi bir sorun yaratacaktır ve bu nedenle de kişilerin büyük bir problem yaşaması söz konusu olacaktır. Fakat bildirgenin verilmesi ile birlikte bu tür sorunların yaşanması önlenebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*