SGK E BORCU YOKTUR BELGESİ SORGULAMA


Sigortalı olan kişilerin SGK’a olan borç durumlarını zaman içerisinde sürekli sorguladıkları bilinmektedir. Gecikme yaşanması durumunda her türlü aksaklıklar gerçekleşeceği gibi geciken her türlü borçlar faiz içerisinde birikmeye devam edecektir. Bu sebeple kişiler SGK kapsamında yer alan 4B uygulamasında Bağ-kur hizmetleri içerisinde borç durumunun olup, olmadığı hakkında E devlet sistemi sayesinde tüm bilgiyi vermektedir. Kişiler e devlet uygulaması sayesinde tüm borçlarını görüntüleyebilecek olup, borcu yoksa E borcu yok belgesini bu sistem üzerinden rahatlıkla alabilecektir. İlgili dökümlere ulaşabilmeniz için istenen özelliklerden birisi e devlet şifresine sahip olacak olmanızdır. E devlet şifresine sahip olmayan kişilerin PTT’ye müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Anında verilen şifre ile e devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Kişilerin E devlet sistemiyle SGK E borcu Yoktur belgesi alabilmeye yönelik sorgulama işlemi yapabilmesi için muhakkak https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu sayfasına girmesi gerekmektedir. İlgili sayfaya giriş yapan kişilerin karşılaşacağı ekran içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklamaları yeterli olacaktır. Tıklama işleminden sonra T.C ve e devlet şifresinin girilmesinden sonra kişiler borcu yoktur belgesini alabilecektir.

 

Alınan belge belirli bir süre geçerli olmaktadır ve bu süre belgede yazmaktadır. Belgenin kullanılabilmesi için geçerlilik süresine dikkat edilmelidir. Süre bittikten sonra belgenin kabul edilmesi mümkün olmadığı gibi kişilerin tekrar borcu yoktur yazısı alması gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*