SGK E HACİZ YÖNTEMİ İLE TAHSİL


Kişilerin SGK kapsamında herhangi bir borçlanma içerisinde olması ve ilgili olan borçları zamanında ödememesi durumunda başlarına gelebilecek ana sıkıntılardan birisi kesinlikle E-hacizdir. Devlet ilgili yöntem ile kişilerin ödemediği miktarları bankaya haciz ederek, kişinin tüm miktarını rahatça alabilecektir. Kişilerin bu konudan haberdarsız olmasıyla beraber banka üzerinde yer alacak kredi, kredi kartı, banka hesabı üzerinden kişilerin tüm borçları çekilecek olup banka üzerinde borçlu kalmasına neden olacaktır. SGK bu yöntemle kişilerin ödemeyeceği bağ-kur gibi bir çok ana borçları banka tahsilatıyla gerçekleştirecek olup, kişinin SGK üzerinde ki borcunu sıfırlamaya çalışacaktır.

Zamanında ödenmeyen SGK prim borçlarının E-haciz yöntemiyle alınacak olması kişilerin blokeli hesaplara sahip olmasıyla eş değer olacaktır. Ana paralarının alınması kanunen kabul edilmiş olsa da, kişilerin bu konudan haberdar olmamaları elektronik üzerinde yapılacak olan haciz işlemlerini takip etmemeleri sonucuyla eş değerdir. Mevduatların ve primlerin zamanında ödenmesi açısından ilgili çalışmaları ve ödemeleri zamanında yapmanız kendiniz açısından çok daha doğru bir karar olacaktır.

 

Haciz kişilere uygulanacak en son yöntemdir ve bu bakımdan haciz sürecine kadar kişilerin haciz engellemesi için mutlaka şilemleri yapması gerekir. Kişilerin borç takibini online olarak yapabilmesi mümkün olduğu için tüm borçlar için kolay bir şekilde kontrol sağlanabilir ve bu borçlar düzenli bir şekilde ödenerek haciz gelmesi önlenebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*