SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA


SGK Emekli Maaşı Hesaplama

Sosyal Güvenlik Kurumu faaliyetleri altında herhangi bir kapsamdan emekli olmuş kişilerin emekli maaşı hesaplayabilmeleri için SSK, Bağ-kur, Emekli Sandığı olarak farklı işlem ve metotlardan geçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple kişiler farklı iş kolları üzerinde herhangi bir işlem yapmadan devletimizin getirmiş olduğu E-devlet kapısı sistemiyle kişiler çok daha rahat SGK emekli maaşı hesaplaması yapabilmektedir. Lakin, ilgili işlemi yapabilmek için kişilerin muhakkak e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Ki ilgili şifreye sahip olmayan kişilerin hiç bir şekilde işlem yapabilmeleri söz konusu değildir. E-devlet şifresi olmayan kişilerin tamamen PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilmesi tamamen mümkündür.

Şifreye sahip olmuş kişilerin emekli maaşı hesaplama yapabilmesi için direk ilgili https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama bağlantıya giriş yapması yeterli olacaktır. Yapılacak olan giriş işleminde karşınıza çıkacak ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklamanız ve tıklama işleminden sonra tekrar karşınıza çıkacak olan giriş bilgilerinde T.C kimlik numaranızı ve E-devlet şifresi bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır. Yapılacak olan seçimler sonrasında SGK üzerinde emekli maaşı hesaplamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur 4B Emekli Maaşı Hesaplama

4B sınıfı üzerinde bağ-kur primi ödeyen kişilerin bir çok kriterler sonucu sonrasında ne kadar maaş alabileceklerini öğrenebilmeleri ve buna ilişkin olan her türlü hesaplamaları yapabilmesi mümkün olacaktır. Sınıf olarak farklılık gösteren prim gibi bir çok önemli kısımların farklı olmasıyla beraber yapılan hesaplamalar her alanda aynı tutulmamaktadır. Bu sebeple kişiler kendi bünyelerinde bulundukları sınıf üzerinden aylık ne kadar emekli maaşı alacaklarını hesaplamak istemektedirler. İlgili işlemlerin sağlanabilmesi E-devlet sistemi üzerinden mümkün kılınmıştır. Buna benzer yüzlerce işlemlerin tek çatı altında toplanması ve buna bağlı olarak tüm işlemlerin E-devlet üzerinden sağlanacak olması kişilerin daha kolay işlem yapabilmesine olanak sağlamıştır. Zira, bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi bu konuda işlem yapacak kişilerin e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir.

Cüzi bir miktar karşılığında PTT’den alınabilecek olan E-devlet şifresine sahip olan kişilerin 4B emeklilik maaşı hesaplama işlemi yapabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama adresine giriş yapmaları ve çıkan alan içerisinde ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan kısma tıklayarak yeni açılacak olan sayfa içerisinde yer alan T.C ve E-devlet şifresini girmeleri sonucunda hesaplamalarını yapabilirler.

4C Emekli İkramiyesi Hesaplama

Emekli sandığı bünyesinde yer alan kişilerin belli dönemler içerisinde emekli ikramiyesine müstahak kazanması sonucunda emekli olan kişiler ilgili ikramiyelerin nasıl oluştuğu konusunda bilgi sahibi olmak isteyerek hesaplama araçlarını tercih etmektedir. Yürürlükte sağlanan ikramiyelerin hesaplama metotları tamamen değişken olduğu gibi kişilerin bu konuda yapması gereken ana işlemlerden birisi kesinlikle E-devlet sistemini kullanarak tüm konular hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Kişiler için bugünde, yarında lazım olacak e-devlet sisteminde sürdürebilir olmak ve ihtiyaç halinde 4C kapsamında tüm işlemleri yapabilmek için muhakkak e-devlet şifresinin alınmış olması gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olmaya kişiler PTT üzerinden e-devlet şifresi alabilir.

Şifre ile giriş yapılabilecek 4C emekli ikramiyesi hesaplama yapmak isteyen kişilerin https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi olan bağlantıya giriş sağlamaları ve sayfada çıkan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” alanına tıklamaları gerekmektedir. Tıklama sürecinden sonra karşınıza çıkacak olan E-devlet şifrenizi ve 11 haneli T.C kimlik numaranızı girecek olmanız sizin 4C kapsamında emekli ikramiyesi konusunda hesaplama yapmanıza neden olacaktır.

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*