SGK EVDE BAKIM MAAŞI


Ağır engelli olan kişilerin sağlık kurulu raporu alması sonucunda, bakıma muhtaçlık kriterlere uyum sağlaması şartıyla gelir kriterleri baz alınarak kişilere evde bakım maaşı verilmektedir. Engel oranının en az P olan ve ağır engelli alanının işaretli olması sonucunda ki raporlar durumunda kişiler Sosyal Güvenlik Kurumundan istedikleri gibi evde bakım maaşı alabilirler. Üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engelli, engellinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşi, anne ve babası durumlarında engellinin bakımını sağlaması durumunda verilmektedir. Kişilerin evde bakım maaşı alabilmesi için Aile ve sosyal politikalar bakanlığına gerekli evraklarla birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Verilen ana şartları yerine getirecek maddeleri evrak halinde hazırlayan en önemlisi sağlık kurulundan ağır engelli raporu alan kişiler doğrudan başvurularını gerçekleştirebilirler.

Evrakların içerisinde kesin yer alması gereken belgeler, 1 adet fotoğraf, nüfus müdürlüğünden alınmış bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim belgesi ve engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi varsa bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi şarttır.

Evde bakım maaşı için belirli limitler ön görülmüştür. Ayrıca 6 ayda bir bu miktarlar güncellenmektedir. Evde bakım maaşının verilmesi sayesinde belirtilen şartlarda olan kişilerin yaşamları çok daha kolay bir hale gelmektedir. Vatandaşların durumlarına göre devlet tarafından yapılan desteklerden sadece biri olan evde bakım maaşı, bu açıdan önemsenmekte ve kişiler tarafından alınmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*