SGK GECİKME ZAMMI SORGULAMA


Sigorta kapsamında yer alan SSK’lı ve Bağ-kurlu kişilerin gecikme zammı hakkında tüm detaylara ulaşabilmesi ve bu bakımdan zammın ne kadar tutarda olduğunu öğrenebilmeleri açısından kolaylık getirilmiş olan E-devlet sistemi üzerinden kişilerin tamamı bu konuda hakkında SGK gecikme zammı sorgulama işlemi yapabilirler. Kişilerin devlet çatısı altında yapacakları gecikme zammı içerisinde ki tüm bilgiler tamamen doğru bilgileri kapsayacağı gibi kişilerin bu işleme sahip olabilmeleri açısından muhakkak E-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Şifre sahibi olmayan kişilerin derhal PTT şubelerinden kendilerine özel olacak bir E-devlet şifresi alması gerekmektedir.

E-devlet üzerinden şifre yöntemiyle gecikme zammı sorgulamak isteyen kişiler direk https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresi üzerinden gerekli sayfaya bağlanabilirler. Sayfa içerisine bağlanmanız sonrasında karşınıza çıkacak olan sayfa içerisinde kimlik doğrulaması yapmalı ve tekrar yenilecek olan sayfa içerisinde de T.C kimlik numarasıyla birlikte E-devlet şifresi bilgilerini girmelisiniz. İlgili şifre uygulamasından sonra alenen gecikme zammı sorgulama işlemi yapabilecek, ilgili zamların ne kadar miktarda gerçekleştiğini net bir şekilde sistem üzerinden görebileceksiniz.

 

Gecikme zammı için kişilerin belirtilen detaylara dikkat etmesi yeterli olacağı gibi bu konuda ek bir hesaplama sayfası da SGK internet sitesi üzerinden kullanıma sunulmuştur. Bu hizmet için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak direk işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bu ekranda kişilerin tüm borçlarını detaylı olarak girmesi gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*