SGK İŞ KAZASI VE RAPOR SORGULAMA


4A, 4B ve 4C kapsamında yer alan kişilerin sigortalılık kolları içerisinde hizmet alıyor olması ve buna bağlı olarak kişilerin çalıştıkları işyerlerinde yaşayacakları her türlü iş kazaları, meslek hastalıkları durumunda kişinin sağlık kurulu raporu almasına iş göremezlik ödeneği denmektedir. Kişilerin iş göremezlik ödeneği alabilmesinde ki ana şartlardan birisi kesinlikle sağlık kurulundan rapor beyan edecek olmasıdır. Bu sebeple alınan raporu sorgulamak isteyen kişiler doğrudan E-devlet sistemine giriş yaparak çok rahat bir şekilde iş kazası ve rapor sorgulama işlemi yapabilirler. Kişilerin bu konumdan yararlanabilmeleri için muhakkak e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. İlgili şifreye sahip olmayan kişilerin doğrudan PTT’ye gitmeleri ve kimlik ibraz ederek şifre almaları gerekmektedir.

4A ve 4B kapsamında yer alan kişilerin E-devlet sistemi üzerinden rapor sorgulama işlemi yapabilmesi için ilgili şu https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantıya giriş yapması gerekmektedir. Bağlantıya giriş yapan kişiler sayfada yer alan ” Kimliğimi Şimdi Doğrula ” olan kısma girerek, T.C kimlik ve E-devlet şifresi işlemi yaparak iş kazası ve raporu sorgulayabilir.

İş kazası konusunda kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, tüm işlemlerin prosedürlere uygun bir şekilde yapılmasıdır. Eğer işlemlerde resmi mevzuatlar takip edilmezse bu konuda çeşitli mağduriyetlerin yaşanması söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin iş kazası durumlarında hangi işlemlerin yapılması gerektiğini öğrenmesi gerekecektir.

 

İŞ kazası geçiren kişilerin durumlarını mutlaka doktor raporu ile kanıtlaması gerekmektedir. Özellikle erken emeklilik gibi durumların gerçekleşmesinde kişilerin durumu inceleneceği için işlemlerin eksiksiz bir şekilde yapılması avantaj sağlayacaktır. Sizler de sunulan hizmetlerden yararlanarak konuyla ilgili takip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelim tüm hizmetler ücretsiz olduğu için kişilerin herhangi bir bedel ödemesine de gerek kalmayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*