SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ


İşveren kişilerin bu konuda çalıştırmak üzere işçi alması durumunda yapması gereken önemli çalışmalardan birisi olarak bilinen E-bildirge sistemine bağlanarak SGK konusunda kişinin işe girdiğini bildirmek ana şartlar arasında yer almaktadır. Kişilerin bu konuda herhangi bir bekleme süresi içerisinde olmadan maksimum üç (3) iş günü kişiyi deneme hakkına sahiptir. Bahsi geçen süreçten sonra kişinin iş bildirgesi yapılmamış olması işveren kişinin idari cezai işlemlerle karşılaşmasına neden olacaktır. Bu sebeple E-bildirge sistemine göre işveren kişi, işçi alımı yaptığı sürece maksimum 3 güne kadar kişi hakkında bildirge vermek zorundadır.

İşveren kişilerin kendilerince işe başlayacak olan kişileri Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine E-bildirge yöntemiyle bildirebilmesi için muhakkak şu https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/loginldap bağlantıyı kullanması gerekmektedir. İlgili bağlantıyı kullanarak kişiler işe giriş bildirgesi hakkında döküm hazırlayabilir, hazırladığı dosyayı da e-bildirge kısmı içerisinde dosya yükleme işlemi yaparak bildirimi gerçekleştirmiş olacaktır. İlgili verilen bağlantı e-bildirge işe giriş bildirgesi amacıyla kullanılmakta olup, tüm işlemler tamamen bu platform içerisinde gerçekleşmektedir

 

İşe girişi konusunda kişilerin belirtilen adımları takip etmesi yeterlidir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşanmadan konuyla ilgili tüm bildirimler yapılabilecek ve kişilerin ceza alması da önlenecektir. Sigortasız bir şekilde işçi çalıştırmanın cezası ağır olduğu gibi kişiler için ciddi yaptırımların uygulanacak olması, zorlu bir süreci başlatırken, işe giriş bildirgesi ile birlikte bu konudaki olası ihtimaller sadece işe giriş bildirgesi ile önlenebilmektedir. Üstelik artık hızlandırılan işlemler ile birlikte bu konuda yapılması gerekenler de kolay bir şekilde yapılabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*