SGK İŞYERİ BİLDİRGESİ


Sosyal güvenlik kurumu şartlarına göre işveren kişilerin iş yerlerinde çalıştırmak suretiyle eleman almaları sonucunda, sigortalı eleman olmasını sağlayabilmek açısından işyeri bildirgelerini yapmaları gerekmektedir. İşyeri tamamen sigortalı işçilerden oluşan ve maddi, manevi değerler biçilmeden iş sorumluluklarını yerine getirdikleri işlemlerdir. Kişilerin işyeri bildirgesi yapabilmelerine olanak sağlayacak ana işlemlerden birisi işyeri tescil uygulaması olarak bilinmektedir. Kişilerin kağıt ortamıyla yaptıkları bildirimlerin yerine tamamen elektronik ortamlarda yapılan bildirimlerin oluşması sonucunda kişiler doğal olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan ve SGK alt yapısında çalışan işyeri tescil uygulaması doğrultusunda bildirim sağlayabilmektedir. Yapılacak olan işyeri bildirgesinde kişilerin T.C kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il, cilt no, aile no ve doğum yılı bilgilerin sisteme doğru bir şekilde giriş yapılması gerekmektedir.

Kişilerin elektronik ortamda yapmak istedikleri işyeri bildirgelerini yerine getirecek uygulamaya şu https://uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do bağlantı üzerinde sağlayabilirsiniz. Bağlantıyı açmanız durumunda direk işyeri bildirgesi karşınıza çıkmış olacak olup, gerekli bilgilerin bu alana girilmesi istenecektir. Kişilerin doğru bilgi girmesi sonucunda işveren işyeri bildirgesi yapmış sayılacaktır.

İş yeri bildirgesinde olduğu gibi kişilerin çıkış yaptığında da yine kurum tarafından işten çıkış yapıldığında dair bildirgenin verilmesi gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında iş yerleri için sigorta işlemlerinde yaşanılan tüm gelişmelerin bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim yapılması ile birlikte kişiler sorumluluklarını yerine getirebileceği gibi bu konuda ceza alınması da söz konusu olmayacaktır.

 

Kurumlar tarafından yapılan işlemler sadece bildirme ile sınırlı değildir. Her ay içerisinde sigorta primlerinin ödenmesi, kişilerin detayı bir şekilde işlemlerinin yapılması da iş yeri sahibinin sorumluluğundadır. Bu bakımdan sigorta ile ilgili işlemlerde herhangi bir aksama yapılmaması ve şilemlerin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*