SGK SİGORTA SORGULAMA


SGK kapsamında yer alan kişilerin mevcutta olan sigortalarını sorgulayabilmeleri ve ilgili olan sigorta işlemleri hakkında tüm dökümlere ulaşabilmeleri için önem arz eden uygulamalardan birisi olarak bilinen E-devlet olarak bilinmektedir. Kişilerin E-devlet sistemi içerisinde tüm sigorta dökümlerine ulaşabilmesi ve sigorta konusunda tüm bilgilere sahip olabilmesi için muhakkak E-devlet sistemi üzerinde işlem yapması gerekmektedir. SGK sigorta sorgulama işlemini E-devlet üzerinde yapmak isteyen kişilerin öncelikle E-devlet şifresi alması ve buna bağlı olarak tüm işlemleri sağlayabilmesi mümkündür. Şifresi bulunmayan kişilerin 3 TL karşılığında PTT şubelerinden ilgili şifreyi temin edebilmesi mümkün olacaktır.

Kişilerin E-devlet sistemi üzerinde sigorta sorgulama işlemi yapabilmesi için ilgili olan şu https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantıya giriş yapması gerekmektedir. Giriş yapılacak sayfada yer alan kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra yeni açılacak sekmede ki ekran içerisinde 11 haneli T.C kimlik numarasının girilmesi ve PTT’den alınan E-devlet şifresi bilgilerinin girilmesi yeterli olacaktır. Yapılan giriş işlemlerinden sonra kişiler bulundukları kapsam içerisinde 4A, 4B ve 4C olmak üzere çeşitli sigorta kolları içerisinde sigorta sorgulama işlemi yapabilecektir.

 

Sorgulama konusunda aşağıdaki bağlantıya tıklayarak direk siteye giriş yapabilirsiniz. Giriş sonrasında sistemde yer alan hizmetler sayesinde kolay bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Sunulan hizmetlerde ücret alınmadığı gibi kişilerin kolay bir şekilde işlem yapabilmesi de mümkün kılınmıştır. Sizler de online olarak belirtilen adımları takip edebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*